Büro çalışma ortamının insancıllaştırılması
Humanism of office environment
  1. Tez No: 85835
  2. Yazar: MUSTAFA KEPENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
BÜRO ÇALIŞMA ORTAMININ İNSANCILLAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa KEPENEK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Büro çalışma ortamının insancıllaştırması kaynaklarla ve anketlerle araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda insana uygun bir şekilde düzenlenmiş bürolarda çalışan insanların verimliliklerinin diğer ortamda çalışan insanlara nazaran daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu insana layık olarak nitelendirdiğimiz büroların maddi külfetlerinden ziyade personel eğitimi ve bilinçli işveren faktörü ön plana çıkmıştır. Bu araştırma büro çalışma ortamının insancıllaştırılması konusunda ağırlıklı olarak bilgisayarlı çalışma ortamının ergonomisi ve çalışan personelin eğitimi, yaklaşımları ve iş hayatındaki eğitim üzerine hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 0708 Anahtar Kelimeler : Çalışma ortamı, ergonomi, monitör. Sayfa Adedi : 85 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mustafa KURT
Özet (Çeviri)
HUMANISM OF OFFİCE ENVIRONMENT (M.Sc. Thesis) Mustafa KEPENEK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSRACT Humanism of office environment have been investigated by different researches. The reason of these researches have proved that the efficiencies of the personnel works in modern offices are more than the personnel works in other offices environments. Importance of the personnel education and professional management have increased in these kinds of applications. This investigation, especially, about ergonomy of computer environment, education in working life and personnel education. Science code Key Words Page number Adviser 0708 Office environment, ergonomy, monitor 85 Doç.Dr. Mustafa KURT