Çocuk romatoloji polikliniğine başvuran çocuk ve adolesanlardaD vitamini düzeyi
Vitamin D level in children and adolescents admitting to the pediatric rheumatology policy clinic
- Tez No: 858367
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN PERU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği Dünya'da ve ülkemizde sık görülen ve önlenebilir bir sağlık sorunudur. Yapılan çalışmalar otoimmun hastalıkların birçoğunda D vitamini eksikliği olduğunu göstermiştir. Bizde çalışmamızda Çocuk Romatoloji polikliniğine başuran şikayeti olan veya romatolojik hastalık tanısı almış olan çocuk ve adolesanlarda serum D vitamini seviyesini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışma, Mayıs 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında başvuran Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Kliniğine başvuran hastalarının dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleşmiştir. Selçuk üniversitesi hasta veri tabanı ve hasta dosyaları kullanılarak Romatoloji polikliniğine başvuran hastaların yaş, cinsiyet, tanı, başvuru yakınmaları ve laboratuar değerleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 800 hasta dahil edildi. Çalışmamızda American Academy of Pediatrics (2008) ve Pediatric Endocrine Society (2011) kabul ettiği düzeyler 30 ng/mL altında yetersizlik, 20 nng/mL altında eksiklik, 5 ng/mL altında şiddetli eksiklik kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 10,7±4,3 yıl ve 386'sı (%48,3) erkek ve 414'ü (%51,7) kızdı. Çalışmaya dahil edilen hastaların 262'si (%32,8) artralji, 231'i (%28,9) FMF, 81'i (%10,1) HSP, 44'ü (%5,5) PFAPA, 43'ü (%5,4) kronik karın ağrısı, 65'i (%8,1) JIA, 21'i(%2,6) ARA, 17'si (%2,1) Behçet, 15'i (%1,9) tekrarlayan oral aft, 6'sı (%0,8) RA, 5'i (%0,6) SLE ve 9'u (%1,1) diğer tanılara sahipti. Hastaların %67,8'inde D vitamini eksikliği, %25,5'inde D vitamini yetersizliği saptandı. Kızlarda erkeklere oranlara D vitamini eksikliği yüksekti. D vitamini eksikliğinin en fazla olduğu tanı grubu SLE hastalarında idi. RA'de D vitamini eksikliği %66,7 iken D vitamini yetersizliği %33,3, BH'da D vitamini eksikliği %82,4 iken, D vitamini yetersizliği %17,6, ARA'da D vitamini eksikliği %81, yetersizliği %9,5, JIA'da D vitamini eksikliği %86,1, yetersizliği %12,3, HSP'de D vitamini eksikliği %71,6, yetersizliği %19,8, FMF'de D vitamini eksikliği %68,4, yetersizliği %24,7'dir. Bu hastalarda D vitamini ortalaması 17,7±8,6 ng olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızda Romatolojik hastalığa sahip hastalarda D vitamini eksikliği oranı yüksektir. D vitamini birçok sistemi etkilediği düşünülürse romatolojik ve diğer otoimmun hastalıklara sahip olan hastalarda serum D vitamini seviyesini yakın takip etmenin ve replasman tedavisine erken başlamanın önemli olduğu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Vitamin D deficiency is a common and preventable health problem in the world and in our country. Studies have shown that many autoimmune diseases are caused by vitamin D deficiency. In our study, we aimed to evaluate serum vitamin D levels in children and adolescents who applied to the Pediatric Rheumatology outpatient clinic with complaints or diagnosed with rheumatological disease. Material and methods: The study was conducted by retrospectively evaluating the files of patients who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Pediatric Rheumatology Clinic between May 2019 and February 2020. Using the Selçuk University patient database and patient files, the age, gender, diagnosis, presenting complaints and laboratory values of the patients who applied to the Rheumatology outpatient clinic were evaluated retrospectively. 800 patients were included in the study. In our study, the levels accepted by the American Academy of Pediatrics (2008) and the Pediatric Endocrine Society (2011) were considered insufficiency below 30 ng/mL, deficiency below 20 ng/mL, and severe deficiency below 5 ng/mL. Results: The average age of the patients included in the study was 10.7±4.3 years and 386 (48.3%) were male and 414 (51.7%) were female. Of the patients included in the study, 262 (32.8%) had arthralgia, 231 (28.9%) had FMF, 81 (10.1%) had HSP, 44 (5.5%) had PFAPA, 43' 3 (5.4%) had chronic abdominal pain, 65 (8.1%) had JIA, 21 (2.6%) had ARF, 17 (2.1%) had Behcet's disease, 15 (1%) had ,9) had recurrent oral aphthosis, 6 (0.8%) had RA, 5 (0.6%) had SLE, and 9 (1.1%) had other diagnoses. Vitamin D deficiency was detected in 67.8% of the patients and vitamin D insufficiency was detected in 25.5%. Vitamin D deficiency was higher in girls than in boys. The diagnosis group with the highest vitamin D deficiency was in SLE patients. While vitamin D deficiency is 66.7% in RA, vitamin D insufficiency is 33.3%, vitamin D deficiency is 82.4% in BD, vitamin D insufficiency is 17.6%, vitamin D deficiency is 81% and insufficiency is 17.6% in ARF. 9.5, Vitamin D deficiency in JIA 86.1%, insufficiency 12.3%, Vitamin D deficiency in HSP 71.6%, insufficiency 19.8%, Vitamin D deficiency in FMF 68.4%, insufficiency It is 24.7%. The average level of vitamin D in these patients was found to be 17.7±8.6 ng. Conclusion: In our study, the rate of vitamin D deficiency is high in patients with rheumatological disease. Considering that vitamin D affects many systems, we think that it is important to closely monitor serum vitamin D levels and start replacement therapy early in patients with rheumatological and other autoimmune diseases.