İstanbul Şehir Tiyatroları afişlerinde tipografi tasarımların grafik ilkeler açısından değerlendirilmesi
Evaluating the typography designs in Istanbul City Theatres posters in terms of graphic principles
  1. Tez No: 858389
  2. Yazar: SELİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Afiş, grafik tasarım alanında yaygın bir şekilde kullanılan görsel iletişim araçlarındandır. Afiş tasarımlarının, reklam, satış, pazarlama, dikkat çekme gibi hedeflere ulaşmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Tipografinin de afiş tasarımlarının önemli bir unsuru olarak mesajın hedef kitleye iletilmesinde tasarım alanı için işlevi oldukça önemlidir, görsel tasarımlarda ve afişlerde etkili bir izlenim oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında; İstanbul Şehir Tiyatroları'nın afiş tasarımlarında yer verilen görsel iletiler ile birlikte tipografik tasarımların insan algısıyla ilişkisinin irdelenmesi, hedef kitleye aktarılacak mesajların ve afiş tasarımlarının süreçleri, etkili tasarım kuralları, kullanılan ögeler ve tasarım ilkeleri doğrultusunda etkileri araştırılmıştır.“İstanbul Şehir Tiyatroları Afişlerinde Tipografi Tasarımların Grafik Tasarım İlkeleri Açısından Değerlendirilmesi”başlıklı bu tezin birinci bölümünde“afiş”kavramı afiş tasarımlarında kullanılan ögeler, tasarım ilkeleri, uygulama alanları, afiş tasarımlarının tarihi gelişimi ve önemi ele alınmaktadır. İkinci bölümde genel olarak tipografi konusu incelenmekte, tipografinin tarihi gelişimi, font biçimlerinin psikolojik anlamlarının insanlar üzerindeki etkileri, tipografinin afiş tasarımlarında ifade aracı olarak işlevleri ve uyumu ele alınmaktadır. Üçüncü bölümünde, tiyatro ve şehir tiyatroları afişlerinde tiyatro konusuyla ilgili olarak tipografinin gelişim süreci değerlendirilmektedir. Çalışmanın dördüncü ̈ ve son bölümünde ise İstanbul şehir tiyatroları afişlerinin tasarım ilkeleri bağlamında kapsamlı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Posters are widely used visual communication tools in the field of graphic design. Poster designs play a significant role in achieving goals such as advertising, sales, marketing, and attracting attention. Typography, as an important element of poster design, also serves a crucial function in conveying the message to the target audience, creating effective impressions in visual designs and posters. This thesis aims to examine the relationship between the visual messages presented in Istanbul City Theatres' poster designs and typographic designs in relation to human perception. It investigates the processes of conveying messages to the target audience, effective design principles, elements used, and design principles in the context of the effects of typography. The first section of this thesis titled“Evaluating the Typography Designs in Istanbul City Theatres Posters in Terms of Graphic Principles”discusses the concept of 'poster', elements used in poster designs, design principles, application areas, the historical development, and significance of poster designs. The second section provides a general overview of typography, including the historical development of typography, the psychological impact of font styles on people, the functions of typography as an expressive tool in poster designs, and its compatibility. The third section evaluates the development of typography related to theater themes in theater and city theater posters. The fourth and final section comprehensively examines Istanbul City Theatres' posters in the context of design principles.