Human-centred therapeutic environments: A new framework for biophilic design
İnsan odaklı terapötik ortamlar: Biyofilik tasarım için yeni bir çerçeve
- Tez No: 858475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROSA URBANO GUTİERREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Liverpool
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Biyofilik tasarımın bir disiplin olarak ortaya çıkışı, yaşadığımız mekanlarda sağlık ve esenliği teşvik etmek için doğaya ve doğal sistemlere insanların doğuştan gelen bağlarına atıfta bulunur. Biyofilik tasarımı tanımlayan ilkeler üç farklı açıdan incelenebilir: yapı yönetmelikleri ve standartlarında belirlendiği şekliyle, tasarım pratiğinde kullanıldığı şekliyle ve araştırma pratiğinde araştırıldığı şekliyle. Bu alanların her birini incelerken, çeşitli sorunlar ve bağdaşmazlıklar bulabiliriz. Uygulamada ve düzenleyici çerçevelerde, bilimsel gerçeklerle desteklenmeyen, ilkelere veya parametrelere öncelik vermeyen ve hatta doğanın anlamlı ve sürdürülebilir bağlantıya sahip olmayan farklı çağrışımlarının kullanımını bir tasarım müdahalesi olarak gören sınırlandırılmamış tasarım çerçevelerinin kullanıldığını gözlemleyebiliriz. Bilimsel akademik ortamlarda ise biyofilik tasarımın pek çok yönü üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır, ancak doğanın insanlar üzerindeki önemi hakkında bilimsel gerçekler sağlayan bu derinlemesine araştırmalar biyofilik tasarım parameterlerini bütünsel bir şekilde değil, ayrı ayrı veya sadece belirli parametreler özelinde gerçekleştirilmiştir. Mevcut biyofilik tasarım çerçevelerinde sunulan tasarım önerileri her bir binanın programı ve bağlamını göz önünde tutarak tasarım parametrelerinin önem düzeyini tanımlamadığı için bu çerçeveler etkili bir rehberlik sağlayamamaktadır. Bu doktora çalışmasında savunulduğu üzere, biyofilik bir tasarım çerçevesi ancak belirli bina işlevlerine uyarlanırsa ve coğrafi ve kültürel olarak bağlamsallaştırılırsa verimli olabilir. Günümüzdeki haliyle terapötik mimaride çoğunlukla yönetimsel önceliklere (bir makine gibi çalışan kitlesel tedavi anlayışı) odaklanılmış ve kullanıcıların endişeleri göz ardı edilmiştir. Hastaların sağlık hizmeti aldığı ortamın mekansal niteliklerinin sağlık sonuçlarını olumlu yönde etkilediğini doğrulayan araştırmalar artmaktadır. Bu nedenle, kullanıcıların psikolojik, duygusal ve sosyal açıdan desteklendiği mekanlar olarak terapötik ortamlar kavramını gözden geçirmek giderek daha önemli hale gelmiştir. Optimum sağlıklı bir ortama yönelik bu arayış, doğa ile etkileşimin sağlığa bir çok faydası ile ilişkili olması nedeniyle biyofilik tasarımın uygulanmasının önemli bulduğu parametreleri tasarım rehberine dahil etme ihtiyacını ön plana çıkarıyor. Bu çalışma, Birleşik Krallık'taki terapötik ortamlarda biyofilik tasarımın uygulanmasını değerlendirrerek tasarımcılara ve ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasında daha verimli bir şekilde rehberlik edebilecek revize edilmiş kavramsal bir çerçeve önermiştir. Bu çerçeve, kullanıcı deneyimlerinden elde edilen sentezlenmiş analizlerin yanısıra, mimarlar ve yöneticilerle yapılan röportajlardan elde edilen verilerin biyofilik tasarımın insanlar üzerindeki etkisine ilişkin bilimsel çalışmalarla karşılaştırılmasıyla şekillendirilmiştir. Bu kapsamlı yaklaşım, sağlık hizmetleri mekanlarında sağlık ve refah düzeyini artırmak için en kritik biyofilik tasarım parametrelerinin belirlenmesine ve bu parametreleri sıralamaya yardımcı olup, gelecekte yapılacak olan tasarım uygulamalarında gerekli değişikliği hayata geçirmek için önemli tasarım eylemlerinin güncel bir derlemesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The emergence of biophilic design as a discipline refers to the innate human connection to nature and natural processes to promote health and well-being in the spaces we inhabit. The principles that define biophilic design can be examined from three different perspectives: as established in building regulations and standards, as used in design practice and as investigated in research practice. When examining each of these areas, we can find several issues and disconnections. In practice and regulatory frameworks, we can observe the use of an unbounded design framework that is not underpinned by scientific facts, do not prioritise principles or parameters, and even considers as a design intervention the use of disparate evocations of nature that do not hold a meaningful sustained connection. In scientific academic environments, there is abundant research on many of the different aspects of biophilic design, but all of this in-depth research providing scientific facts about the importance of nature on humans has happened separately or for a specific design parameter, and not in a holistic way. Current biophilic design frameworks fail to provide efficient guidance, as their design recommendations do not differentiate the level of value of each design parameter for each building programme and context. My position is that a biophilic design framework can only be efficient if it is adapted to specific building functions and is geographically and culturally contextualised. Likewise, the evolution of therapeutic architecture has mostly focused on managerial priorities (mass health working like a machine) and neglected the users' concerns. There is increasing research corroborating that the qualities of the setting in which a patient receives healthcare positively influence health outcomes. Therefore, it has become progressively important to review the concept of therapeutic environments, as places where users are supported in psychological, emotional and social terms. This quest for the optimal healing environment brings to the forefront the need to include other parameters in our design briefs, where the application of biophilic design proves to be paramount, as exposure to nature is associated with multiple health benefits. This study assessed the application of biophilic design in therapeutic environments in the UK and provided a revised conceptual framework that can more efficiently guide designers and policy in future interventions. This framework was informed by synthesised analyses from the user's experiences, and the data obtained from semi-structured interviews with architects and managers, which was then benchmarked against scientific data about the impact of biophilic design on humans. This comprehensive approach helped to identify and rank those biophilic design parameters that appear the most critical for promoting and supporting health and wellbeing in healthcare settings and provided an up-to-date compilation of crucial design actions to enact the necessary change in future design practice.