Liman işletmelerinde yenilikçi iklimin dijitalleşmeye etkisinde yenilikçi iş davranışının aracılık etkisi
The mediating effect of innovative work behavir on the effect of innovative climate on digitalization in port companies
- Tez No: 858490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya ticaret hacminde yaşanan artış denizyolu taşımacılığını ve denizyolu taşımacılığının en önemli bileşenlerinden biri olan limanlardaki iş yoğunluğunu da artmaktadır. Limanlarda yaşanan bu yoğunluktan dolayı limanlarda verilen hizmetler zaman zaman aksamakta ve bazı durumlarda tamamen durmaktadır. Günümüzde limanların hizmet kalitelerini, operasyon verimliliğini arttırabilmeleri için dijitalleşme kavramını benimsemeleri ve tüm hizmetlerin, operasyon süreçlerini dijitalleştirmeleri kritik bir öneme sahiptir. Limanlarda dijitalleşme kavramının benimsenmesi ve uygulanmasında, limanlarda yenilikçi iklimin ve liman çalışanlarının yenilikçi iş davranışının varlığı oldukça önemlidir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, liman işletmelerinde yenilikçi iklimin dijitalleşme üzerindeki etkisini incelemek ve etkileşimde yenilikçi iş davranışının aracılık etkisini araştırmaktır. Araştırmada veri toplamak için kullanılan ankete 246 liman çalışanı gönüllü olarak katılım sağlamış ve elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Anket formu ile elde edilen veriler SPSS 22 (Hayes Process makro v3.4 ) ve AMOS 22 programları yardımı ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin geçerliliğinin incelenmesi amacı ile açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış ve güvenilirliğini tespit etmek için de Cronbach alfa katsayıları incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve bu değişkenlerin arasındaki dolaylı ve direkt etkileri incelemek amacıyla Hayes Process Makro Model 4 ile analizler yapılmıştır. Analizler liman işletmelerinde yenilikçi iklimin dijitalleşmeye etkisinde, yenilikçi iş davranışının aracılık etkisine yönelik kurulan modelin anlamlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın, liman işletmelerinde yenilikçi iklimin dijitalleşmeye etkisinde, yenilikçi iş davranışının aracılık etkisini inceleyen ilk çalışma olması sebebiyle literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in global trade volume, the intensity of maritime transportation, including one of its most critical components, ports, is also on the rise. Due to this intensity at ports, services are occasionally disrupted and, in some cases, come to a complete halt. Embracing the concept of digitization has become critically important for improving the service quality and operational efficiency of ports in today's world. The digitization of all services and operational processes holds significant importance. In the adoption and implementation of the concept of digitization in ports, the presence of an innovative climate and innovative work behavior among port employees is of great importance. In line with this, the aim of this study is to examine the impact of an innovative climate in port operations on digitization and to investigate the mediating effect of innovative work behavior in this interaction. For data collection in this study, 246 port employees voluntarily participated in a survey, and the collected data were evaluated. The data obtained through the survey were analyzed using SPSS 22 (Hayes Process macro v3.4) and AMOS 22 programs. Exploratory and confirmatory factor analyses were conducted to examine the validity of the scales, and Cronbach's alpha coefficients were examined to determine reliability. To reveal the relationship between variables and examine their indirect and direct effects, analyses were conducted using Hayes Process Macro Model 4. The analyses showed that the model established to assess the impact of an innovative climate on digitization in port operations and the mediating effect of innovative work behavior is significant. This study is believed to make a significant contribution to the literature as the first study on the impact of an innovative climate on digitization and the mediating effect of innovative work behavior in port operations.