Farklı toz-sıvı oranlarında karıştırılmış kalsiyum hidroksit patından iyon salınımının in vitro değerlendirilmesi
In vitro study of ion release from calcium hydroxide paste mixed at different powder to liquid ratios
- Tez No: 858491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZGÜR UYANIK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı farklı sıvı taşıyıcılarında ve ağırlığınca farklı oranlarda karıştırılmış kalsiyum hidroksit patlarının apikal foramenden Ca+2 ve OH- iyon salınımlarının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 105 adet tek köklü insan alt premolar dişi kullanılmıştır. Dişler, kronlarından separe edildikten sonra, apikal foramenleri hariç 2 kat tırnak cilasıyla kapatılmıştır. Kök kanalları ProTaper Gold (Dentsply, Almanya) döner nikel titanyum eğelerle F3 eğeye kadar şekillendirilmiştir. Kemomekanik hazırlıkların ardından dişler randomize olarak 5 ana gruba ayrılmıştır (n=21). Oluşturulan her grup belirlenen derişimlere göre 3 alt gruba ayrılmıştır (n=7). Çalışmamızda ağırlığınca %30, %40 ve %50 kalsiyum hidroksit tozu serum fizyolojik, distile su, klorheksidin (CHX), sodyum hipoklorit (NaOCl) ve propilen glikolle karıştırılmıştır. Hazırlanan kalsiyum hidroksit patları dişlere apikal çapı #30 olan lentuloyla yerleştirilmiştir. Hazırlanan dişlerin koronalindeki kaviteler, IRM (Dentsply, Almanya) siman ile kapatılmıştır. Koronalde kalan diş alanı ve siman 2 kat tırnak cilasıyla kapatılmıştır. Tez çalışmamızda hazırlanan diş kökleri, 8 ml distile su içeren ayrı penisilin bütil şişelere yerleştirilmiş ve numuneler oluşturulmuştur. Test süresi boyunca 35 ºC'de ve %100 bağıl hava neminde tutulmuşlardır. 1, 7, 14, 30 ve 60 gün sonra numunelerin konulduğu distile su, pH ve kalsiyum iyonu salınımı açısından değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucu elde edilen veriler; tekrarlayan ölçümlerde varyans analizleriyle değerlendirilmiştir. Fark yaratan gruplar Bonferroni testi ile belirlenmiştir. Gruplar arası pH ve Ca+2 iyon korelasyonu Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, günlere ve kullanılan taşıyıcıya bağlı pH ölçüm bulgularına göre ağırlığınca %30 derişime sahip gruplarda 1, 7, 14, 30 ve 60. günlerde anlamlı farka rastlanmamıştır (p>0,05). %40 derişime sahip gruplarda 7, 14, 30 ve 60. günlerde anlamlı farka rastlanılmazken (p>0,05), 1. günde en fazla pH ölçüm bulgusu propilen glikolle karıştırılmış kalsiyum hidroksit patlarında görülmüştür (p0,05), 60. günde en fazla pH ölçüm bulgusu propilen glikolün taşıyıcı olarak kullanıldığı gruplarda izlenmiştir (p0,05), 1 ve 14. günlerde en fazla Ca+2 iyon salınımı gözlenen taşıyıcı grubu propilen glikol olmuştur (p0,05). Diğer günlerde en fazla Ca+2 iyon salınımına sebep olan taşıyıcı propilen glikoldür (p0,05), 1 ve 60.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to evaluate the Ca+2 and OH- ion release from the apical foramen of calcium hydroxide paste mixed in different liquid carriers and at different ratios by weight. In this study, 105 single-canal human lower premolar teeth were used. The teeth were separated from their crowns and covered with 2 coats of nail polish, except for the apical foramen. The root canals were shaped with ProTaper Gold (Dentsply, Germany) rotary nickel titanium files up to F3 files. After the chemomechanical preparations, the teeth were randomly divided into 5 main groups (n=21). Each group was divided into 3 subgroups according to the determined concentrations (n=7). In our study, 30%, 40% and 50% calcium hydroxide powder by weight was mixed with saline, distilled water, chlorhexidine (CHX), sodium hypochlorite (NaOCl) and propylene glycol. The prepared calcium hydroxide paste was placed on the teeth with a lentulo with an apical diameter of #30. The cavities coronal to the prepared teeth were sealed with IRM (Dentsply, Germany) cement. The remaining coronal tooth area and cement were sealed with 2 coats of nail polish. The tooth roots prepared in our thesis study were placed in separate penicillin butyl bottles containing 8 ml of distilled water and specimens were prepared. They were kept at 35 ºC and 100% relative air humidity during the test period. After 1, 7, 14, 30 and 60 days, the distilled water in which the samples were placed was evaluated for pH and calcium ion release. The data obtained from the experiments were evaluated by repeated measures analysis of variance. Differential groups were determined by Bonferroni test. The pH and Ca+2 ion correlation between the groups was evaluated with Pearson's correlation coefficient. According to the results of our study, according to the pH measurement findings depending on the days and the carrier used, no significant difference was found on days 1, 7, 14, 30 and 60 in the groups with 30% concentration by weight (p>0.05). While no significant difference was found on days 7, 14, 30 and 60 in the groups with 40% concentration (p>0.05), the highest pH measurement findings were found on day 1. In the groups with 50% concentration, no significant difference was observed on days 1, 7, 14 and 30 (p>0.05), while the highest pH measurement finding on day 60 was observed in the groups in which propylene glycol was used as a carrier (p0.05), while the carrier group with the highest Ca+2 ion release on days 1 and 14 was propylene glycol (p0.05).