Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda duygu düzenleme güçlüğünün yeme tutumları ile ilişkisi
The relationship between emotion regulation difficulties and eating attitudes in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 858494
  2. Yazar: İLAYDA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KARDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda DEHB tanısı bulunan hastaların sağlıklı kontrollere göre duygu düzenlemede yaşadığı güçlüklerin ve yeme tutumlarının değerlendirilmesi ve yeme tutumları ile duygu düzenlemede yaşanan güçlükler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda olgu grubunu; Kocaeli Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde ilk kez DSM-V'e göre DEHB tanısı alan ve/veya daha önce DEHB tanısı alıp, DEHB'ye yönelik son 3 aydır tedavi almamış 6-9 yaş arası çocuklar oluşturmuştur. Dahil olma kriterlerini karşılayan 36 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise herhangi bir psikiyatrik, nörolojik ve metabolik hastalığı olmayan, DEHB grubu ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 37 çocuktan oluşmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu, Conners Anababa Derecelendirme Ölçeği- Yenilenmiş Kısa Form (CADÖ-YK), Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA), Duygu Ayarlama Ölçeği (DAÖ) ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) uygulandı. Çocukların boy ve kilo ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksi persentilleri (VKİ-p) hesaplandı. Bulgular: Olgu grubu ve sağlıklı kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından benzer bireylerden oluşturulmuştur. DEHB görülme sıklığı erkeklerde kızlara göre daha fazladır. Olgu grubundaki çocukların sağlıklı kontrollere göre daha fazla zamanından önce doğma oranına sahip olduğu, son bir yıllık okul başarılarının daha kötü olduğu, günlük uyku miktarlarının daha az olduğu, ekran karşısında atıştırma oranlarının daha fazla olduğu saptanmıştır. VKİ-p'ler arasında ise istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. Olgu grubunun anne-baba olma yaş ortalamaları daha genç, ailelerinin aylık geliri daha düşük, annelerinin ise ev hanımı olma oranları daha fazla bulunmuştur. DEHB'li çocukların DAÖ puanları kontrol grubundan daha yüksek bulunmuştur. ÇYDA alt ölçekleri olgu ve kontrol grubunda kıyaslandığında gıda heveslisi, duygusal aşırı yeme, içme tutkusu ve tokluk heveslisi olma durumları olgu grubunda daha fazla olduğu görülmüştür. 76 Çalışmamıza göre çocuklarda DEHB belirtileri arttıkça, duygu düzenleme sorunları ve anormal yeme davranışları artmaktadır. DEHB belirtilerinin duygusal az yeme ve içme tutkusu yeme davranışları üzerine etkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü olduğu gösterilmiştir. Bileşik tip DEHB'li olgularda sorunlu yeme davranışlarının artmasında duygu düzenleme güçlüğü yine aracı etki göstermiştir. Sonuç: Çalışmamızda DEHB tanısı olan çocukların daha fazla duygu düzenleme ve beslenme-iştah sorunu yaşadığı bulunmuştur ve bu çocuklarda yeme sorunlarının oluşumunda duygu düzenlemenin aracı rolü olduğu saptanmıştır. Özellikle küçük yaş grubunda bu sorunların tanımlanması, ileride yaşanacak ek psikopatolojiler ve obezite gibi sağlık sorunlarını önlemede değerlidir. DEHB çekirdek belirtilerinin tedavisinin yanında, duygu düzenleme güçlüğüne yönelik çocuk ve aileye verilecek psikoeğitim ile sosyal alandaki zorluklara dair farkındalığın arttırılması ve becerilerin geliştirilmesi için ek psikoterapiler faydalı olabilir. Bunun sonucunda ise patolojik yeme tutumlarının azalacağı ve ileride obezite veya diğer yeme bozukluklarının ortaya çıkmasının engellenebileceği düşünülmüştür. Çalışmamız kesitsel bir çalışma olduğu için, neden sonuç ilişkilerinin incelenebileceği daha geniş örneklemli izlem çalışmalarına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to evaluate the difficulties in emotion regulation and eating attitudes of patients diagnosed with ADHD compared to healthy controls and to examine the relationship between eating attitudes and difficulties in emotion regulation. Method: The study group comprised children aged 6-9 years who were diagnosed with ADHD for the first time according to DSM-V criteria and/or who had previously been diagnosed with ADHD but had not received treatment for ADHD in the last 3 months at the Kocaeli University Child and Adolescent Mental Health and Diseases Polyclinic. Thirty-six children who met the inclusion criteria were included in the study. The control group consisted of 37 children without any psychiatric, neurological, or metabolic diseases, matched with the ADHD group in terms of age and gender. All participants included in the study were administered a sociodemographic data form, Conners Parent Rating ScaleRevised Short Form (CPRS-RS), Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), Emotion Regulation Checklist (ERC) and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL). Height and weight measurements of the children were taken, and body mass index percentiles (BMI-p) were calculated. Results: The case group and healthy control group were composed of individuals similar in terms of age and gender. The frequency of ADHD is higher in boys than in girls. It was found that children in the case group were more likely to be born prematurely compared to healthy controls, had worse school performance in the last year, had less daily sleep, and snacked more in front of the screen. There was no statistically significant difference in BMI-p between the groups. The average ages of the parents in the case group were younger, their monthly income was lower, and the proportion of mothers who were housewives was higher. The ERS scores of children with ADHD were higher than those of the control group. When the CEBQ sub-scales were compared between the case and control groups, it was observed that the case group had higher rates of food responsiveness, emotional overeating, desire to drink and satiety responsiveness. According to our study, as ADHD symptoms increase in children, difficulties in emotion regulation and abnormal eating behaviors also increase. It has been shown that the 78 difficulty in emotion regulation plays a mediating role in the effect of ADHD symptoms on emotional undereating and enjoyment of food eating behaviors. In cases of combined type ADHD, the difficulty in emotion regulation again showed a mediating effect on the increase in problematic eating behaviors. Conclusion: Our study found that children diagnosed with ADHD experience more difficulties in emotion regulation and eating attitudes and emotion regulation plays a mediating role in the formation of eating problems in these children. Identifying these problems, especially in young age groups, is valuable for preventing future health problems such as additional psychopathologies and obesity. In addition to treating core symptoms of ADHD, additional psychotherapies may be beneficial for increasing awareness and developing skills regarding social difficulties through psychoeducation for children and families related to emotion regulation difficulties. As a result, it is believed that pathological eating attitudes will decrease, and the onset of obesity or other eating disorders can be prevented. Our study is a cross-sectional study, there is a need for largersample longitudinal studies to examine cause-and-effect relationships.