Teknoloji ve toplumsal cinsiyet ilişkisi kapsamında Türkiye'de yüksek teknolojili sektörlerde kadın emeği: Ar-Ge faaliyetlerinde çalışan kadın mühendisler
Women's labour in high technology sectors in Turkey within the scope of technology and gender relationship: Women engineers working in R&D activities
  1. Tez No: 858500
  2. Yazar: SELEN UTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmayla teknoloji ve toplumsal cinsiyet ilişkisi çerçevesinde bilim ve teknolojinin uygulamalı mesleği olan mühendisliğin eril yapısının neden kaynaklandığı sorusuna yanıt aranmıştır. Bu çerçevede önce cinsiyet temelli iş bölümünün farklı tarihsel dönemlerde nasıl oluştuğu açıklanmıştır. Ardından cinsiyete dayalı iş bölümünün en eril mesleklerinden biri olan mühendisliğin ve mühendislik kültürünün toplumsal cinsiyet ilişkisi analiz edilmeye çalışılmıştır. Farklı ülkelerde kadınların mühendislik eğitimi ve mühendislik mesleğine giriş deneyimlerine yer verilmiş, Türkiye deneyimi daha detaylı olarak değerlendirilmiştir. Tarihsel perspektif sonrasında ise bilim ve teknolojinin pratiğe dönüşen bir alanı olarak Türkiye'deki araştırma-geliştirme faaliyetlerinde çalışan kadın mühendislerin emek piyasasındaki durumları bir alan araştırması kapsamında incelenmiş, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri açıklanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
With this research, an answer has been sought to the question of why the masculine structure of engineering, which is the applied profession of science and technology, arises within the framework of the relationship between technology and gender. In this context, it is explained how the gender-based division of labour occurred in different historical periods. The gender relationship between engineering, which is one of the most masculine professions of this gender-based division of labour, and engineering culture has been tried to be analyzed. The experience of women in engineering education and entry to the engineering profession in different countries has been included, and the experience of Turkey has been evaluated in more detail. After the historical perspective, as an applied field of science and technology, the situation of women engineers working in research and development activities in Turkey in the labour market has been evaluated, and the problems they have encountered and the solution proposals have been tried to be explained.