Bauhaus ekolü ve günümüz Türkiye güzel sanatlar eğitimindeki rolü
Bauhaus school and its role in contemporary fine arts education in Turkey
  1. Tez No: 858506
  2. Yazar: BUSE FULÜRYA
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bauhaus, 1919-1933 yılları arasında Almanya'da faaliyet göstermiş olan bir sanat okuludur. Bauhaus, modern mimari, tasarım, sanat ve el sanatları alanlarını bir araya getirerek disiplinlerarası bir yaklaşım benimsemiştir. Ekol, işlevselliği ve endüstriyel üretimi vurgulayarak sanat ile yaşam arasında bir bağ kurmayı hedeflemiştir. Bauhaus'un güncel Türkiye Güzel Sanatlar Eğitiminde ki rolü, özellikle modern mimari ve tasarım alanlarında etkisini göstermektedir. Bauhaus'un felsefesi ve prensipleri, Türkiye'de ki güzel sanatlar eğitiminde ve uygulamasında da zamanla etkili olmuştur. Bauhaus'un vurguladığı işlevsellik, estetik ve endüstriyel üretim prensipleri, Türkiye'deki mimarlık ve tasarım eğitiminde ve temel sanat derslerinde önemli bir rol oynamıştır. Türkiye'de Bauhaus etkisi, özellikle Cumhuriyet Dönemi mimarlık ve tasarım eğitiminde kendini gösterir. Cumhuriyet Dönemi Türkiye'sinde modernleşme çabalarıyla birlikte mimarlık ve tasarım alanlarında yenilikçi yaklaşımların benimsenmesi hedeflenmiştir. Bu dönemde Türk mimarlık eğitimi, Bauhaus'un işlevsellik ve estetik anlayışından etkilenmiştir. Bauhaus'un minimalist, geometrik ve fonksiyonel yaklaşımı, Türkiye'de modern mimarlık anlayışının gelişmesine katkıda bulunmuştur. Günümüzde Türkiye'de Bauhaus'un etkisi, mimarlık ve tasarım eğitiminde ve uygulamasında hala hissedilmektedir. Birçok üniversitede Güzel Sanatlar Fakülteleri ve mimarlık bölümlerinde Bauhaus prensipleri ve tasarım ilkeleri öğretilmektedir. Bauhaus'un işlevsellik, estetik ve endüstriyel üretim odaklı yaklaşımı, Türkiye'de ki mimarlık ve tasarım projelerinde de sıklıkla görülmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Bauhaus was an art school that operated in Germany from 1919 to 1933. It embraced an interdisciplinary approach, bringing together modern architecture, design, art, and crafts. The movement aimed to establish a connection between art and life by emphasizing functionality and industrial production. The role of Bauhaus in contemporary fine arts education in Turkey is particularly evident in the fields of modern architecture and design. Over time, Bauhaus philosophy and principles have influenced fine arts education and practice in Turkey. The emphasis on functionality, aesthetics, and industrial production principles emphasized by Bauhaus has played a significant role in architectural and design education as well as fundamental art courses in Turkey. The Bauhaus influence in Turkey is especially noticeable in the architecture and design education of the Republican era. With the efforts of modernization during the Republican era in Turkey, innovative approaches were adopted in the fields of architecture and design. Turkish architectural education during this period was influenced by Bauhaus' understanding of functionality and aesthetics. Bauhaus' minimalist, geometric, and functional approach has contributed to the development of modern architecture in Turkey. The impact of Bauhaus on fine arts education should not be overlooked either. Today, the influence of Bauhaus in Turkey can still be felt in architectural and design education and practice. Bauhaus principles and design principles are taught in many fine arts faculties and architecture departments in universities. The focus on functionality, aesthetics, and industrial production in Bauhaus' approach has also become increasingly prevalent in architectural and design projects in Turkey.