Özgün dokumanın yaratıcılığının gelişiminde kullanılan sistemlere ait yöntem araştırması
- Tez No: 41273
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Dokuma sanatı, tarihin ilk dönemlerinden beri kültür ile paralel gelişen bir etkinliktir. Bulunabilen ilk tekstil kalıntıları, aynı zamanda tarihsel belge niteliğini de taşır. Dokuma resim sanatı olarak Tapestry sanatının, tekstil sanatları içindeki yeri, önemi, etimolojik yapısı, farklı kültürlerdeki kavram ayrımları ortak özellik gösterir. Yapılan bilimsel araştırmada belgelere dayanılma zorunluluğu nedeni ile sadece bugüne ulaşabilmiş ve belirli bir coğrafik kesit gözetilerek varlığı kanıtlanmış objeler ele alınmış, varsayımlardan hareket edilmemiştir. Çalışmanın konusu olan Dokuma Resimler, tarihsel gelişim süreci içinde dönemlerin genel sosyo-politik yapılarım sergilemişlerdir. Sözgelimi Ortaçağ'da izlenen dinsel tasvirlerden soma, Yenidendoğuş döneminde bireyin egemenliği ve canlılığını konu alan yapıtlar dokunmuştur. Yeni mimari stillerin başlaması, Tapestry'leri hem teknik hem de tasanmsal açıdan etkilemiş, bu yapıtlara has estetiksel ve teknik beceride bir düşüş görülmüş fakat Arts&Crafts ile Bauhaus gibi önemli akımlarla, dokumanın gelişimi tekrar canlanmıştır. özgün dokuma sanatında geleneksel teknikler, güncelliğin gerektirdiği hız ve yeni malzeme ile eski malzemelerin yeniden gündeme gelmesi sonucu bir bireşime vardırılmıştır. Çağdaş dokuma sanatında tezgah ve tezgah ötesindeki dokuma biçimleriyle üç boyutluya giden serbest tekstillerin olduğu kadar klasik dokumaların da kapsandığı bir gehşimin varlığı izlenmektedir..Lif sanatının günümüze kadar izlediği geleneksel dokuma taamlarının kalıplarım yıkan Lausanne Biennali, konu açısından en önemli fenomenlerden biridir. Bu dönemde çağdaş dokuma sanatında, malzemede, teknikte geniş seçenekler sunulmuş, yeni bir üç boyutlu dokuma dili kurulmuştur. 90'h yıllardaki gelişim ise, çağın içinde bulunduğu konsept ve teknolojik gelişmeleri yorumlayarak yansıtır. Çağdaş dokuma sanatında çığır açan yabancı ve Türk özgün dokumacılar, ve etkinlikleri çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya temel alman Dokuma Resim(Tapestry) sanatı, hazırlanan tezde özgün çalışmalarla örneklenmiştir. özgün dokumalarda kullanılan yöntem, çalışma biçimi ve malzeme ile teknikler açımlanarak yapıtların içerdiği özellikler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work is aimed to explain the definition of Tapestry and its distinctive character through out the history. The first part covers the Tapestry development in certain geographical areas where samples are identified. The term Tapestry normally describes large pictorial wall hangings of medieval and Renaissance Europe. However, it also refers to figurative textiles woven showing the same structural aspects. With the advent of the Industurial age in the late eighteenth century and later in the nineteenth century the Arts&Crafts movement has brought new changes in the style of weaving art. And in the twentieth century, Jean Lurçat has introduced new life in to Tapestry design. Today a considerable number of independent artists around the world are creating Tapestry woven hangings which are defined according to new techniques with new materials. Contemporary Fiber Art involves various techniques and styles grown parallel to developments in the Fine Art medium. Artist is the weaver and the creator of his own design.