Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen bireylerin boş zaman yönetimi becerisi ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure time management skills and happiness levels of individuals engaged in bodybuilding sport
  1. Tez No: 858513
  2. Yazar: EMRE OVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AJLAN SAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez araştırmasının amacı, Ege bölgesinde hâlihazırda faaliyet gösteren özel veya kamuya ait spor salonlarında aktif olarak vücut geliştirme sporu ile ilgilenen bireylerin boş zaman yönetim becerisi ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, İzmir ve Manisa illerinde hâlihazırda faaliyet gösteren spor salonlarında vücut geliştirme sporu ile ilgilenen 299 kişi oluşturmaktadır. İlişkisel tarama yöntemine göre tasarlanan bu tez araştırmasında elde edilen verilerin analizinde ise betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre vücut geliştirme sporu ile ilgilenen bireylerin boş zaman yönetimi ve mutluluk düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu görülmüştür. Boş zaman yönetimi alt boyutlarından boş zaman yönetimi tutumunun ise diğer alt boyutlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.“Cinsiyet”,“medeni/ilişki durumu”,“spora gidilmediğinde yaşanılan huzursuzluk durumu”değişkenlerine göre mutluluk ve boş zaman yönetimi açısından anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. İlişkisel analizlerin sonucuna göre elde edilen bulgulara göre“mutluluk düzeyi'' ile ”boş zaman yönetimi'' ve alt boyutları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca,“mutluluk düzeyi'' ile ”yaş'',“spor harici ayrılan süre”arasında pozitif yönde,“öğün sayısı”ile negatif yönde zayıf fakat anlamlı ilişkiler görülmüştür. Araştırmanın sonucunda, boş zamanını iyi yöneten, kendine zaman ayırabilen, yaşı nispeten daha büyük olan bireylerin daha mutlu olacağı sonucuna varılmıştır. Ek olarak; gün içerisinde beslenme sayısındaki artışın mutluluk üzerinde negatif etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis research is to investigate the relationship between the leisure time management skills and levels of happiness of individuals who are actively involved in bodybuilding sport in private or public gyms currently operating in the Aegean region (sports facilities, gym centers, etc.). The participants of the research are 299 individuals who are interested in bodybuilding sport in gyms currently operating in Izmir and Manisa provinces. This thesis research, designed according to the relational scanning method, used descriptive statistics, independent sample t-test, one-way variance analysis (ANOVA), and Pearson correlation coefficient technique in the analysis of the obtained data. According to the findings of the research, it was observed that the leisure time management and happiness levels of individuals interested in bodybuilding sport were above average. It was determined that the leisure time management attitude, one of the sub-dimensions of leisure time management, was higher compared to other sub-dimensions. No significant difference was found in terms of happiness and leisure time management according to gender, marital/relationship status, and discomfort experienced when not going to sports variables. According to the results of relational analyses, the findings show that there is a moderate and positive relationship between the level of happiness and Leisure Time Management and its sub-dimensions. Also, positive relationships were seen between happiness level and age, time allocated outside of sports, while a weak but significant negative relationship was observed with the number of meals. As a result of the research, it was concluded that individuals who manage their leisure time well, allocate time for themselves, and are relatively older are happier. Additionally, it can be said that an increase in the number of meals during the day has a negative effect on happiness.