Batum ve çevresinde sınır güvenliği ve idari reform çabaları (1800-1853)
Border security and administrative reform efforts in Batumi and its environs (1800-1853)
- Tez No: 955041
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu tez, 1800-1853 yılları arasında Osmanlı politikaları çerçevesinde Batum ve çevresinin stratejik, idari ve sosyo-ekonomik dönüşümünü incelemektedir. Batum ve çevresi, tarih boyunca önemli bir askeri üs ve ticaret merkezi olarak çeşitli devletlerin egemenlik mücadelesine sahne olmuştur. Antik dönemden itibaren Pers, Roma, Bizans, Arap ve Osmanlı yönetimlerine geçen bölge, XVI. yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Stratejik konumu nedeniyle Osmanlı, İran ve Rusya arasındaki çatışmalara merkez olmuştur. XVIII. yüzyılın sonunda Kafkasya'daki Osmanlı-Rus rekabeti, Rusya'nın Gürcistan'ı ilhakıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 1801 sonrası Rus işgali, bölgenin siyasi ve ekonomik yapısını dönüştürürken, Batum Osmanlı savunmasının stratejik merkezi haline gelmiştir. Osmanlı Devleti, lojistik zafiyetler ve yerel çekişmelerle mücadele etmiştir. Özellikle XIX. yüzyılda Rusya, Batum'u sınır kabul ederek Kafkasya'yı egemenliği altına almıştır. Edirne Antlaşması'yla Kafkasya'daki etkinliğini büyük ölçüde yitirerek Batum'u doğudaki sınır şehri olarak korumak zorunda kalmıştır. Osmanlı Devleti XIX. yüzyılda Osmanlı-Rus sınır bölgesinde yaşanan diplomatik krizler ve sınır güvenliği sorunlarına odaklanmıştır. Lazistan ve Batum bölgesinde devlet otoritesinin zayıflaması, eşkıyalık faaliyetleri, nüfus hareketleri ve Rusya'nın bölgedeki iddiaları temel problemleri oluşturmuştur. Osmanlı Devleti'nin bölgedeki huzursuzluklara karşı aldığı askeri ve idari tedbirler, sınır ihlallerine yönelik diplomatik girişimler ve bölgesel idarenin karşılaştığı sosyal zorluklar detaylı biçimde değerlendirilmiştir. XIX. yüzyılın ilk yarısında Batum bölgesi, Osmanlı'nın Rusya'ya karşı sınır güvenliğini sağlama ve idarî reformları uygulama çabalarının merkeziydi. Yerel direnişler, ekonomik kapasite eksiklikleri ve demografik hareketlilik, devletin bölgedeki etkinliğini sınırladı. Liman, ticari potansiyeliyle stratejik önem taşırken, altyapı eksiklikleri ve sağlık sorunları nedeniyle bölgenin tam gelişimi sağlanamadı. Bu süreçte merkezi otoriteyi kurma mücadelesi sürekli devam etti. Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu sınırlarını güvence altına alma ve bölgenin idari yapısını modernize etme yönündeki çok yönlü çabalarını aydınlatmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategic, administrative, and socio-economic transformation of Batumi and its surroundings within the framework of Ottoman policies between 1800 and 1853. Throughout history, Batumi and its surroundings have served as an important military base and trade center, witnessing the struggle for dominance among various states. From antiquity, the region fell under the rule of the Persians, Romans, Byzantines, Arabs, and Ottomans, and it came under Ottoman control in the 16th century. Due to its strategic location, Batumi became a focal point of conflict between the Ottoman Empire, Persia, and Russia. By the end of the 18th century, Ottoman-Russian rivalry in the Caucasus took on a new dimension with Russia's annexation of Georgia. After the Russian occupation began in 1801, the region's political and economic structure was transformed, and Batumi emerged as the strategic center of Ottoman defense. The Ottoman Empire struggled with logistical weaknesses and local conflicts. Especially in the 19th century, Russia considered Batumi as a border point and sought to establish its dominance over the Caucasus. With the Treaty of Edirne, the Ottoman Empire largely lost its influence in the Caucasus, retaining Batumi only as a frontier city in the east. During the 19th century, the Ottoman Empire focused on the diplomatic crises and border security issues arising in the Ottoman-Russian frontier region. Weakening state authority, banditry, population movements, and Russian claims in the region were the main problems in Lazistan and the Batumi area. The military and administrative measures taken by the Ottoman Empire against unrest in the region, its diplomatic initiatives regarding border violations, and the social challenges faced by regional administration are analyzed in detail. In the first half of the 19th century, the Batumi region became the center of the Ottoman Empire's efforts to ensure border security against Russia and implement administrative reforms. Local resistance, lack of economic capacity, and demographic movements limited the state's effectiveness in the region. While the port carried strategic importance due to its commercial potential, the lack of infrastructure and health problems hindered the region's full development. During this period, the struggle to establish central authority continued persistently. This study aims to shed light on the multifaceted efforts of the Ottoman Empire to secure its eastern borders and modernize the region's administrative structure.