Rahatlatıcı ve uyarıcı kokunun erkek voleybolcularda basit reaksiyon süresine akut etkisi: Randomize kontrollü deneysel çalışma
Acute effects of relaxing and stimulating odor on simple reaction time in male volleyball players: A randomized controlled experimental study
- Tez No: 858523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN ERGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırma, rahatlatıcı ve uyarıcı olarak adlandırılan koku türlerinin, erkek voleybolcularda basit reaksiyon süresine akut etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 2022-2023 sezonunda Alpaslan Endüstri Erkekler 1. Liginde mücadele eden Aydın Büyükşehir Belediye Spor'da oynayan 20-28 yaş aralığındaki (ort:23,43) erkek voleybolcular katılmıştır. Sporcuların demografik verileri“Spor Geçmişi Envanteri”kullanılarak toplanmıştır. Nazal muayeneleri ve boy-kilo ölçümleri Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Polikliniğinde yapılmıştır. Basit reaksiyon süresi (RS) ve koku eşik düzeyi testleri Yörük Ali Efe Aydın Büyükşehir Spor Tesislerinde yapılmıştır. Rahatlatıcı olarak gül kokusu, uyarıcı olarak karanfil kokusu tercih edilmiştir. Verilerin analizinde normallik testleri için Shapiro-Wilk ve karşılaştırmalar için Paired Samples testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık değeri p0,05). Karanfil kokulu RS (439,12 ms), gül kokulu RS (456,58 ms) göre daha kısaydı (p>0,05). Fakat bu iki durumda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the acute effects of relaxing and stimulating odor types on simple reaction time in male volleyball players. Material and Methods: The research study included male volleyball players aged 20 to 28 (mean: 23.43) who were actively participating in the 2022-2023 season of the Alpaslan Industrial Men's 1st League for Aydın Metropolitan Municipality Sports Club. The“Sports History Inventory”was used to collect demographic data. As part of the study, participants underwent nasal examinations and anthropometric measurements at Aydın Adnan Menderes University's Ear Nose Throat and Head and Neck Surgery Clinic. Additionally, simple reaction time (RT) and olfactory threshold level tests were conducted at the Yörük Ali Efe Aydın Metropolitan Sports Facilities. Rose odor was selected for its relaxing properties, while clove odor was chosen for its stimulating effects. In the analysis of the data, The Shapiro-Wilk test was used to assess normality, and the Paired Samples test was used for comparisons. A significance level of p < 0.05 was considered statistically significant. Results: During olfactory activity, a decrease in reaction time was observed through measurements and comparisons. The reaction time of the RT with a relaxing odor (456.58 ms) was statistically significantly shorter than that of the odorless RT (482.54 ms) (p>0.05). The RT with a stimulating odor (439.12 ms) had statistically significantly shorter reaction time compared to the RT with a relaxing odor (456.58 ms) (p>0.05). However, no statistically significant differences were found in these two cases.