Militarizm ve kadın: İkinci Dünya Savaşı'nın rahatlatıcı kadınları
Militarism and women: Comfort women of the Second World War
- Tez No: 570762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde militarizme sıkça başvuran ulus devletin kendisi için makbul bir vatandaş yaratma çabası doğrultusunda erkeğe, kadına ve hatta çocuklara çizdiği kimlikler, vatandaşların askere dönüştürülmesi ve bu kurgu içerisinde erkeğin korumasına muhtaç olan namusun hem kadın hem de vatan için öngörüldüğü anlatılmaktadır. Devletin erilliği karşısında vatanın feminenliği, savaşta bir silah olarak tecavüzü getirmektedir. Çalışmanın asıl konusu olan savaş tecavüzü, tarih boyunca sıkça karşılaşılmasına rağmen yüzleşmelerin yok denecek kadar az örneğe sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Çin'i işgal sırasında yaşanan Nanking Katliamı, sonrasında askerlerin memnuniyeti için kurulan Rahatlama İstasyonları ve savaş sonrası Japonya'da kurulan Dinlenme ve Eğlence Lokalleri ile çeşitli milletlerden kadınların aynı militarist eril güç tarafından mağdur edilişini bizlere göstermektedir. Göstermelik yapılan yargılamalar ve kadınların susturulmaları sebebiyle, adalet arayışı halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
First part of this study discusses the nation states' use of militarism to create specific identities for men, women and even children in order to obtain the ideal citizen. This is achieved through the transformation of the citizen to the soldier and men's assumption of the duty to protect the honor of the women and the homeland as part of this narrative. The presentation of the state as the male and the homeland as the female paves the way of the use of rape as a weapon of war. Although the notion of war rape is frequently encountered throughout history, there are only a few examples of confrontations. The Nanking Massacre of the Second World War during the Japanese occupation of China, as well as the Comfort Stations established for the satisfaction of the soldiers and the Recreation and Amusement Association established in post-war Japan show us that women of various nationalities are victimized by the same militaristic masculine power. The search for justice is still ongoing, due to the showpiece trial proceedings and the silencing of women.