Sivas Celvetiyyeleri örneğinde aidiyet, ritüel ve müzik
Belonging, ritual and music in the example of the Sivas Celvetis
  1. Tez No: 942645
  2. Yazar: HAKAN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İslam dinine göre 'müzik' dinlemek, söylemek ya da herhangi bir enstrüman çalmak, tarihsel perspektif içinde önemli bir tartışma konusu olarak yer almaktadır. Bu tartışmalar, dinî ve kültürel bağlamlara göre farklı şekillerde yorumlanmıştır. Özellikle bu tartışmalar tasavvuf tarihinde tarikatlar dönemiyle beraber olumlu anlamda yön değiştirerek önem kazanmaya başlamaktadır. Tarikatlar, toplum içinde kendi aidiyetlerini/sınırlarını belirleyerek, dini ve kültürel kimliklerini bu sınırlar dâhilinde oluşturmaktadır. Bu bağlamda, tarikatların“topluluk”hüviyeti kazanmaları, müziğe olan bakış açısına dair müzik pratiklerinin değer kazanmasına neden olmuştur. Akademik çalışmalar ekseninde dini ritüellerde ve tasavvuf düşüncesi altında toplanan bütün tarikatlarda, müzik, dini vecibeleri yerine getirmek için bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde cemaat içinde uyarıcı, yön verici, uyum sağlayıcı, birleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle toplulukların vazgeçilmez bir parçası olmaktadır. Müziğin İslam dininde anlam ve nitelik kazanmasındaki en önemli hususlardan biri, tarikatların dini ritüelleri/ibadetleri içerisinde müzik pratiklerinin yoğun bir şekilde kullanılıyor olmasıdır. Bu pratikler ise her bir tarikatın kendine özgü usül ve esaslarına göre şekillenerek değişiklik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Sivas Celvetiyye Tarikatının“Meşk”ve“Meydan-ı Şerif”dini ritüellerinin ayrılmaz bir parçası olan musiki pratiklerini etnografik yöntem ile irdelemektedir. Söz konusu ritüeller, tarikatların zikir pratikleri içerisinde, topluluk ibadet anlayışında müziğin oynadığı merkezi rolü açıkça ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında, ritüellerde yaygın olarak kullanılan repertuvar, enstrümanlar, vokal icra teknikleri, bedensel performanslar incelenerek, ilgili müzik pratiklerinin temel unsurları ayrıntılı bir şekilde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In Islamic belief, listening to music, singing, or playing any instrument has been a significant topic of debate throughout the historical perspective. These discussions have been handled in different ways depending on religious and cultural contexts. Particularly, these discussions began to gain importance with the period of cults in the history of Sufism by changing direction in a positive way. Cults, being determined their own belonging/borders in society, created their religious and cultural identities within these borders. In this context, the fact that cults gained the identity of a“community”caused their musical practices to gain value in terms of their perspective on music. Within the axis of academic studies, in religious rituals tied to a calendar and in all cults gathered under the thought of Sufism,“music”has become an indispensable part of the communities with its unifying, guiding, harmonizing, and comforting features, consciously or unconsciously aiding in the fulfillment of religious obligations. One of the most important aspects of music gaining meaning and significance in Islam is the intensive use of musical practices in the religious rituals/practices of the Sufi orders and these practices vary by changing shape according to the unique methods and principles of each cult. The purpose of this study is to examine, through ethnographic methods, the music/musical practices that are an inseparable part of the“Meşk”and“Meydan-ı Şerif”religious rituals of the Sivas Celvetiyye Cult. The rituals in question, within the dhikr practices, clearly reveal the central role played by music in the community worship understanding of cults. Within the scope of the study, by examining the repertoire, instruments, vocal performance techniques an aspects of embodied performance commonly observed in rituals, the essential elements of the relevant musical practices will be analyzed in detail.