Terör örgütleri tarafından kullanılan çocuklar: PKK terör örgütü örneği
Children used by terrorist organizations: The case of PKK terrorist organization
- Tez No: 657552
- Danışmanlar: DR. MEHMET KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
'Terör Örgütleri Tarafından Kullanılan Çocuklar: PKK Terör Örgütü Örneği' başlıklı tez çalışmasının amacı çocukların PKK terör örgütüne katılmasının sebeplerini inceleyerek literatüre kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Bu amaçla problem cümlesi '18 yaşından küçük çocukların PKK terör örgütüne katılmasının sosyo-kültürel, ekonomik ve psikolojik faktörleri nelerdir?' olarak belirlenmiştir. Birinci bölümde literatür detaylıca incelendikten sonra çocuk, asker ve militan kavramları açıklanmaya çalışılarak çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmasının tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde uluslararası hukukun çocukların silahlı çatışmalarda kullanılmasını engelleme çabaları Cenevre Sözleşmeleri, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Afrika Çocuk Hakları ve Refahı Sözleşmesi, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Roma Statüsü, 182 No'lu Acil Eylem Sözleşmesi ve konuya ilişkin BMGK kararları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise PKK terör örgütünün çocukları kullanma konsepti, tarihsel ve istatistiki veriler bağlamında değerlendirilmeye çalışılmış ve çocuk militanlığın sebepleri literatür taramasında ön plana çıkan sosyo-kültürel faktörler, ekonomik faktörler ve psikolojik faktörler başlıkları altında incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde tezin veri toplama aracı olarak da belirlenen yarı yapılandırılmış mülakat, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığında görevli 21 personel ile Diyarbakır'da evlat nöbetine devam eden 11 aileye uygulanmış ve elde edilen veriler sunulmuştur. Sonuç ve değerlendirme kısmında da hem literatür taraması hem de yarı yapılandırılmış mülakat kapsamında ulaşılan bulgular yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis entitled 'Children used by terrorist organizations: the case of the PKK terrorist organization' examines the reasons for children to join the PKK terrorist organization and provide a comprehensive overview of the literature. For this purpose, the research question was determined as 'What are the socio-cultural, economic and psychological factors of children under 18 joining the terrorist organization PKK? In the first chapter, after the literature is examined in detail, the concepts of child, soldier and militant are explained and the historical development of the use of children in armed conflicts is mentioned. In the second chapter, efforts by international law to prevent the use of children in armed conflicts; The Geneva Conventions, Convention on the Rights of the Child, African Charter on the Rights and Welfare of the Child, International Criminal Court and Rome Statute, International Labour Organization Convention 182 and UNSC decisions were mentioned. In the third chapter, the concept of using children by the PKK has been tried to be evaluated in the context of historical and statistical data and the causes of child militancy are examined under the headings of socio-cultural factors, economic factors and psychological factors that come to the fore in the literature review. In addition, in this chapter, the“semi-structured interview”, which is also determined as the data collection tool of the thesis, was applied to the personnel working in the Intelligence Department of the Gendarmerie General Command and the families continuing the adoption vigil in Diyarbakir, and the data obtained were presented. In the conclusion and evaluation part, the findings reached within the scope of both the literature review and the semi-structured interview were interpreted and suggestions were made.