Uzaktan çalışmanın yetenek yönetimi uygulamalarından çalışanı çekmeye ve elde tutmaya etkisi: Bilgi teknolojileri çalışanları arasında bir araştırma
The effect of remote working on attracting and retaining from talent management applications: A research on information technologies employees
  1. Tez No: 858556
  2. Yazar: MUSA BEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada uzaktan çalışmanın yetenek yönetimi uygulamalarından çalışanı çekmeye ve elde tutmaya etkisini incelenmiştir. Bu ilişkiyi incelemek nicel bir çalışma yapılmıştır. Nicel çalışmalarda daha önceden hazırlanmış sorular evreni temsil edecek örnekleme sorulmaktadır ve sonuçlardan elde edilen veriler aracılığıyla yorumlamalar ve genellemeler yapılabilmektedir. Bilgi teknolojileri sektöründe çalışanlar üzerinde veri toplama tekniği olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anketlerin online ortamda paylaşılmış olup anketlerin cevaplanması gönüllük esasına dayanmaktadır. 294 bilgi teknolojileri çalışanları arasında yapılan bu araştırma sonucunda veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ulaşılan çıktılar neticesinde uzaktan çalışmanın alt boyutlarından olan performans ve verimlilik ile esneklik faktörlerinin çalışanı çekmeye ve çalışanı tutmaya anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu, örgütsel güven ile iş yaşam çatışmasının ise çalışanı çekmeye ve çalışanı tutmaya anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of remote working on attracting and retaining employees through talent management practices was examined. A quantitative study was conducted to examine this relationship. In quantitative studies, previously prepared questions are asked to a sample that will represent the universe, and interpretations and generalizations can be made through the data obtained from the results. Survey technique was used as a data collection technique on employees in the information technologies sector. The surveys were shared online and answering the surveys is voluntary. As a result of this research conducted among 294 information technology employees, the data were analyzed with the SPSS 27 program. As a result of the research, it was concluded that performance, productivity and flexibility factors, which are the sub-dimensions of remote working, have a significant and positive effect on attracting and retaining employees, while organizational trust and work life conflict do not have a significant effect on attracting and retaining employees.