Bilyalı dövme parametrelerinin 1020 çeliğinin yorulma davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of shot peening parametres on the fatigue behaviour of 1020 steel
  1. Tez No: 85857
  2. Yazar: ŞENAY ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
BILYALI DÖVME PARAMETRELERİNİN 1020 ÇELİĞİNİN YORULMA DAVRANIŞINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Şenay ORMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu çalışmada; bilyalı dövme parametrelerinden bilya çapı ve dövme şiddetinin 1020 çeliğinin yorulma davranışına etkileri araştırılmıştır. Bilyalı dövme işlemleri S 170, S 230, S 460, S 550 ve S 660 çelik bilyalar ile yapılmıştır. Dövme şiddetini belirlemek için Aknen A şeriti kullanılmış ve 10 A veya 20 A şiddetlerinde dövmelerin elde edileceği hava basıncı ve dövme süresi belirlenmiştir. Belirlenen bu şartlarda soğuk hadde olarak temin edilen 1020 çeliğinden elde edilen yorulma numuneleri dövülmüştür. Yapılan yorulma deneyleri neticesinde çeliğin yorulma davranışında bir değişiklik olmadığı gözlenmiştir. Çelik 875 °C'den havada soğutularak tavlanmış ve bilyalı dövme işlemleri ve yorulma deneyleri tekrarlanmıştır. Tavlanmış numunelerde %29'a varan oranlarda yorulma mukavemeti artışı sağlanmıştır. Çeliğin soğuk hadde ve tavlanmış hallerdeki davranış farkı, soğuk haddelemenin çeliği kalıcı gerilmeye doyurması ile açıklanmıştır. Böylece bilyalı dövme işlemi soğuk hadde halde ilave kalıcı gerilme yaratamamıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.00.00.625.02.05 Bilyalı Dövme, Yorulma, Yorulma Ömrü 89 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF SHOT PEENING PARAMETERS ON THE FATIGUE BEHAVIOUR OF 1020 STEEL (M.Sc Thesis) Şenay ORMAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT In this study, effects of shot peening parameters like shot diameter and peening intensity on the fatigue behaviour of 1020 steel were investigated. Shot peening was carried out by using S 170, S 230, S 260, S 550 and S 660 shots. Almen A stript was used for determination of peening intensity and air pressure and peening time for 10 A and 20 A were determined. Fatigue specimens from 1020 steel in as cold rolled condition were shot peened in these peening conditions. Fatigue tests showed no significant difference compared to unpeened samples. Steel was normalised from 875 °C and then shot peening under similar conditions and fatigue tests were carried out. Improvements up to 29% in fatigue strengths of steel were obtained by shot peening. The difference between the behaviour of the steel to shot peening in as cold rolled and normalised conditions were explained by the saturation of the steel with residual stresses by cold rolling. Thus shot peening was unable to produce additional residual stresses in as rolled condition. Science Code : 625.00.00.625.02.05 Key Words : Shot Peening, Fatigue, Fatigue Life Page Number : 89 Adviser : Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ