Deneylerin planlanması ve deney tasarımı seçimi
Planning of experiments and the selection of experimental designs
  1. Tez No: 85856
  2. Yazar: CİHAT ONBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
DENEYLERİN PLANLANMASI VE DENEY TASARIMI SEÇİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Cihat ONBAŞI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 «ÖZET Bu tezde deney tasarımı seçimi için yeni sezgisel prosedürler oluşturulmuş ve deney planlamasının öneminden bahsedilmiştir. Literatürde yer alan birinci ve ikinci derece deney tasarımlarının genel yapılan ve özellikleri araştırılmış, her biri ayrı başlıklar altmda incelenmiştir. Endüstriyel deney yapacak olan kişinin deney tasarımı seçimi öncesi araştırması gereken konular ve kriterler hakkında detaylı bilgi verilmiş, deney seçimi sürecinde izlemesi gereken adımlar geliştirilen prosedürler ile anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca deney tasarımı seçimi öncesinde yer alan ve çok önemli olan faktörlerin görüntülenmesi, bireysel ve grup faktör görüntüleme konuları incelenmiş, bu konudaki araştırmalardan yola çıkılarak deneyi yapacak olan kişilere yol gösterici bir takım prosedürler hazırlanmıştır. Birinci ve ikinci derece deney tasarımları alternatifleri verilmiştir. Bilim Kodu : 605.02.02 Anahtar Kelimeler : Deney Tasarımı, Birinci ve İkinci Derece Tasarımlar Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTA Y
Özet (Çeviri)
PLANNING OF EXPERIMENTS AND THE SELECTION OF EXPERIMENTAL DESIGNS (M. Sc. Thesis) Cihat ONBAŞI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT In this thesis new procedures for experimental design selection are built and the importance of experimental planning is introduced. The structure and the properties of all the first order and the second order designs in literature are investigated, every one is discussed under different titles. The subjects and the criteria that have to be investigated by the experimenters before the design selection phase are introduced in detail, the steps that have to be followed are discussed in generated procedures. In addition to this, the individual and the group factor screening subjects are investigated, new procedures for this subject are generated. The selection alternatives for the first order and the second order experimental designs are introduced. Science Code : 605.02.02 Key Words : Experimental Design, First and Second Order Designs Page Number : 82 Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY