Kitāb-ı Fi'l Hesāb (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Kitāb-i Fi'l Hesāb (Introduction-analysis-text-index)
- Tez No: 858591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Kitâb-ı Fi'l Hesâb matematik alanında yazılmış bir eserdir.Yazarı belli değildir. Yazar, eserini kaleme alırken sanat kaygısı gütmemiş, sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Eser 18. yüzyılda Osmanlı Türkçesi ile yazılmıştır. Kitâb-ı Fi'l Hesâb üzerinde yapılmış bu çalışma Giriş, İnceleme, Metin ve Dizin bölümlerinden oluşmuştur. Giriş bölümünde eserin muhtevası, telif tarihi gibi konular ele alınmıştır. İnceleme bölümü üç alt başlıktan oluşmuştur: İmlâ özellikleri, ses bilgisi ve şekil bilgisi. Eserin imlâ, ses ve şekil özellikleri bu bölümde örneklerle ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Metin bölümü Kitâb-ı Fi'l Hesâb'ın transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Dizin bölümü metnin dizininden oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda yararlandığımız kaynakların yer aldığı Kaynakça bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kitâb-ı Fi'l Hesâb is a work written in the field of mathematics. Its author is unknown. The author did not have artistic concerns while writing his work and used a simple and understandable language. The work was written in Ottoman Turkish in the 18th century. This study on Kitâb-ı Fi'l Hesâb consists of Introduction, Review, Text and Index sections. In the introduction section, issues such as the content of the work and its copyright date are discussed. The review section consists of three subheadings: Orthographic features, phonetics and morphology. The spelling, sound and form features of the work are discussed in detail with examples in this section. The text section consists of the transcribed text of Kitâb-ı Fi'l Hesâb. The index section consists of the index of the text. At the end of the study, there is a Bibliography containing the sources we used.