Dijital platformlarda yayınlanan müzik eserleri üzerindeki haklar
Rights over musical works broadcasted on digital platforms
- Tez No: 858592
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜLÜRYA YUSUFOĞLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma müzik eseri sahiplerinin, icracı sanatçıların, fonogram yapımcılarının ve radyo ve televizyon kuruluşlarının dijital platformlarda yayınlanan müzik eserleri üzerindeki haklarını konu almaktadır. Müziğin dijitalleşmesi 1983 yılında kompakt diskin piyasaya sürülmesi ile başlamıştır. 1993 yılında ise MP3 ses dosyası formu piyasaya sürülmüştür. MP3 dosyaları sayesinde müzik eserleri dijital ortamda hızlı ve maliyetsiz bir şekilde el değiştirmeye başlamıştır. 1999 yılında kurulan eşler arası dosya değişim programı Napster, müzik eserlerinin izinsiz çoğaltılmasının ve kullanılmasının önünü açmıştır. Bu gibi izinsiz kullanımlar dijital hak yönetimi teknolojileri ile önlenmeye çalışılmıştır. Apple şirketi 2003 yılında iTunes adındaki yasal müzik satış platformunu piyasaya sürmüştür. Bu platform dijital müzik endüstrisinin doğuşuna öncülük etmiştir. Ardından Spotify, Apple Music, Youtube Music gibi talep üzerine müzik akış servisleri ortaya çıkmıştır. Bu servisler kullanıcılarına, aylık abonelik ücreti karşılığında milyonlarca şarkılık müzik kataloglarına erişim imkânı veren abonelikler satmaktadır. Müzik eserlerinin dijital müzik platformlarında yayınlanması için önce kaydedilerek dijital ortama aktarılması gerekmektedir. Bu da çoğaltma hakkının kullanımı ile mümkündür. Müzik eserlerine ait ses dosyalarının dijital platformlarda kamuya sunulması umuma erişilebilir kılma olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla bir eserin, eser sahibinin izni olmadan internet ortamında kamuya sunulması eser sahibinin çoğaltma ve umuma erişilebilir kılma haklarını ihlal edecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the rights of music composers, performing artists, phonogram producers, and radio and television organizations regarding music works published on digital platforms. The digitization of music began in 1983 with the introduction of the compact disc. In 1993, the MP3 audio file format was released, enabling music works to rapidly and cost-effectively change hands in the digital domain. Napster, a peer-to-peer file exchange program founded in 1999, paved the way for the unauthorized reproduction and use of musical works. Such unauthorized uses have been tried to be prevented with digital rights management technologies. In 2003, Apple launched the legal music sales platform iTunes, which played a pioneering role in the emergence of the digital music industry. Subsequently, on-demand music streaming services such as Spotify, Apple Music, and YouTube Music emerged. These services sell subscriptions, providing users with access to millions of songs in their music catalogs for a monthly fee. The digital distribution of music works on these platforms involves recording and transferring them into the digital domain, a process made possible through the utilization of the reproduction right. The presentation of audio files of music works on digital platforms is considered making them accessible to the public. Therefore, making a work available to the public on the internet without the permission of the copyright holder would constitute a violation of both the reproduction and making available to the public rights of the copyright holder.