Receb ayı ve bu ayda yapılması gereken ibadetlerle ilgili hadislerin değerlendirilmesi
The month of Rajab and the evaluation of the hadiths about the prayers to be performed in the month of Rajab
- Tez No: 858598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Haram aylardan biri olan Receb ayı, hem câhiliye devrinde hem de İslam'dan sonra insanların saygı gösterdiği bir ay olmuştur. Bu çalışmada Receb ayına duyulan saygının sebepleri ve bu ayda yapılan bazı uygulama ve ibadetlerle ilgili rivayetlerin sıhhati ortaya konulmaktadır. Ana hatlarıyla üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Receb ayıyla ilgili genel bilgiler ile cahiliye ve İslam'dan sonraki dönemde Receb ayının önemi irdelenmektedir. İkinci Bölümde; Receb ayının faziletiyle ilgili rivayetler tespit edilerek bu rivayetlerin sıhhati mevzu bahis yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Receb ayında yapılması istenilen ibadetlerle ilgili rivayetler toplanarak bu rivayetler araştırılmıştır. Çalışmada Receb ayı ile alakalı halk arasında meşhur olan bazı rivayetlerle ilgili değerlendirmeleri de ortaya koyarak Hz. Peygamber ve sahabîler adına uydurulmuş sahte hadislerin ayıklanmasına ve zayıf olan hadislerin belirlenmesine de katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The month of Rajab, which is one of the holy months, was a month that people respected both in the jāhiliyyah period and after Islam. In this study, the reasons for the respect for the month of Rajab and the authenticity of the narrations about some practices and worships performed in this month are revealed. In the first part of this study, which consists of three chapters, general information about the month of Rajab and the importance of the month of Rajab in the jahiliyyah and Islamic periods are examined. In the second part, the narrations about the virtue of the month of Rajab are identified and the authenticity of these narrations is discussed. In the third chapter, the narrations about the worships to be performed in the month of Rajab are collected and these narrations are investigated. In the study, it was also tried to contribute to the elimination of false hadiths fabricated in the name of the Prophet and his Companions and to the identification of weak hadiths by revealing the evaluations of some narrations about the month of Rajab that are famous among the people.