Öğretmenler öğretmen adaylarını eğitiyor: Birleştirilmiş sınıflarda öğretim üzerine bir karma desen araştırması
Teachers are training pre-service teachers: A mixed method study on teaching in multigrade classrooms
- Tez No: 858600
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YUNUS ERYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada birleştirilmiş sınıflarda görev yapmış ve yapmakta olan öğretmenlerin deneyimleri doğrultusunda verilen eğitimle sınıf öğretmeni dördüncü sınıf öğrencilerinin birleştirilmiş sınıflarda öğretmen olmaya hazırlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel temelli nicel destekli gömülü karma desen kullanılmıştır. Nitel boyutta katılımcı eylem araştırması kullanılırken nicel boyutta Sağ (2011) tarafından geliştirilen“Birleştirilmiş Sınıflarda Öğretmen Olma Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında bir üniversitenin sınıf öğretmenliği ABD 4.sınıfında öğrenim görmekte olan öğrencilerine birleştirilmiş sınıflarda görev yapmış ve yapmakta olan sınıf öğretmenleri tarafından eğitim verilmiştir. Söz konusu eğitim araştırmacı tarafından hazırlanan ve alan uzmanlarının görüşleri ile şekillenen eylem planı dahilinde senkron odak grup görüşmeleriyle araştırmacı moderatörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen eğitim süreci boyunca haftalık olarak öğrencilerden yansıtıcı günlük formlar ile nitel veriler; eğitim öncesi ve sonrası uygulanan ölçekle nicel veriler elde edilmiştir. Verilen eğitim aynı zamanda eğitmen ve öğrencilere online olarak yöneltilen görüşme sorularıyla değerlendirilmiştir. Nitelde veriler içerik ve betimsel analiz ile çözümlenmiş eğitim öncesi-uygulama esnası-eğitim sonrası şeklinde elde edilen bulgular sunulmuştur. Nicelde ise istatiksel olarak yapılan analizler ölçek sonucu ortalama puanlarda eğitim öncesi-sonrası anlamlı fark olup olmaması irdelenerek bulguları sunulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda verilen eğitimin birleştirilmiş sınıflarda öğretmen olmaya yönelik olumlu ve olumsuz yönleri ifade edilmiş, alan yazından desteklenerek tartışılmıştır. Bu doğrulta öğretmen adaylarının eğitmen deneyimleri ile aldıkları eğitimle mesleğe başladıktan sonra muhtemel karşılaşacakları birleştirilmiş sınıflar uygulamasında karşılaşacakları olası güçlükler hakkında ön bilgi edinip çözüm önerileriyle deneyim elde ettiği ve birleştirilmiş sınıflar hakkında bilgi düzeyinin de farkındalık kazandığı sonucuna ulaşıldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to prepare classroom teachers to become teachers of fourth grade students in multigrade classes with the training given in line with the experiences of teachers who work/have worked in multigrade classes. For this purpose, a qualitative-based, quantitative-supported embedded mixed design was used. While participatory action research was used in the qualitative dimension, the study was conducted using the“Self-Efficacy Scale for Being a Teacher in Multigrade Classes”developed by Sağ (2011) in the quantitative dimension. Within the scope of the study, students studying in the fourth grade elementary teaching program at a university were given training by classroom teachers who worked/had worked in multigrade classes. The training in question was carried out under the moderation of the researcher through synchronous focus group discussions within the scope of the action plan prepared by the researcher and shaped by the opinions of field experts. Qualitative data with reflective diary forms were collected from students weekly throughout the training process; Quantitative data was obtained with the scale applied before and after the training. The training provided was also evaluated with online interview questions directed to instructors and students. Qualitative data were analyzed with content and descriptive analysis, and the findings obtained in the form of pre-training-during-post-training were presented. As for the quantitative data, the results of the statistical analysis were presented by examining whether there was a significant difference in the average scores before and after the training. As a result of the findings obtained, the positive and negative aspects of the education given to becoming a teacher in multigrade classes were expressed and discussed with support from the literature. In this regard, it can be said that teacher candidates gained preliminary information about the possible difficulties they will encounter in the application of multigrade classes after starting their careers, gained experience with solution suggestions, and gained awareness of their level of knowledge about multigrade classes, thanks to the training they received through instructor experiences.