Bir ilkokulda farklı iki yöntemle verilen deprem eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of earthquake education provided by two different methods in a primary school
  1. Tez No: 858601
  2. Yazar: SEVİM ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyada ve ülkemizde afetlerin sıklığı giderek artmaktadır. Ülkemizde depremler en sık görülen afetlerdendir. Afet eğitimi çocukların sosyal ve zihinsel gelişimlerini destekleyerek, afet ortamının tehlikelerinden koruma sağlar, afetin psiko-sosyal etkilerini hafifletir. Bu araştırmada bir ilkokulda 4.sınıf öğrencilerine video-drama yöntemiyle verilen deprem eğitimi etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı-deneysel modellerden tek grup ön test-son test deneme modelinin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 13 Nisan 2023-30 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale Mustafa Kemal İlkokulu 4.sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Rastgele sınıf şubeleri deney ve kontrol grubu olarak seçilmiştir. 4/A ve 4/B sınıfı deney grubunu (n=43), 4/C ve 4/D sınıfı kontrol grubunu (n=45) oluşturmuştur. Deney grubuna deprem eğitimi video-drama, kontrol grubuna düz anlatım yöntemiyle verilmiştir. Eğitimden önce iki gruba da ön test, eğitim verildikten hemen sonra, 2 hafta ve 2 ay sonra hatırlatma testleri uygulanarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS versiyon25 programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, eğitimden sonra, deprem çantası hazırlama, aile toplanma noktası oluşturmada deney grubu öğrencilerinin hazırlık seviyelerinde daha fazla artma olduğu gözlenmiştir. Öğrencilerin deprem konusundaki bilgi başarı seviyeleri, hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerinde artmıştır. Bilginin kalıcılığı 2 hafta ve 2 ay sonrasında uygulanan hatırlatma testlerine bakıldığında; deney grubunun başarı puanlarında düşme görülmezken, kontrol grubunun başarı puanlarında anlamlı oranda düşme olduğu görülmüştür. Bu çalışma sonucunda video-drama yönteminin, düz anlatım yöntemine kıyasla, öğrencilerdeki deprem hazırlık seviyelerinde, bilgi başarı seviyelerinde, bilgilerinin kalıcı olmasında daha çok etkisinin olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ışığında, deprem gibi afete hazırlık eğitimlerinde drama yönteminin kullanılması öğrenciyi daha etkin kılması ve bilgide kalıcılığı artırması yönünden önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The frequency of disasters is increasing in the world and in our country. Earthquakes are one of the most common disasters in our country. Disaster education supports children's social and mental development, provides protection from the dangers of the disaster environment, and alleviates the psycho-social effects of the disaster. This research aimed to examine the earthquake education activity given to 4th grade students in a primary school using the video-drama method. The study group of the research, in which the single group pretest-posttest trial model, one of the quasi-experimental models, was used, consisted of 4th grade students of Çanakkale Mustafa Kemal Primary School between 13 April 2023 and 30 December 2023. Random class branches were selected as experimental and control groups. Classes 4/A and 4/B constituted the experimental group (n=43), and classes 4/C and 4/D constituted the control group (n=45). Earthquake education was given to the experimental group by video-drama, and to the control group by lecture method. A pre-test was applied to both groups before the training, and reminder tests were applied immediately after the training, 2 weeks and 2 months later, and the results were compared. In the analysis of the data obtained in the research, it was evaluated with the SPSS version 25 program. According to the research findings, it was observed that after the training, there was a greater increase in the preparation levels of the experimental group students in preparing earthquake kits and creating a family gathering point. Students' knowledge and achievement levels about earthquakes increased in both the experimental group and the control group. When looking at the reminder tests applied after 2 weeks and 2 months regarding the permanence of information; While there was no decrease in the success scores of the experimental group, it was observed that there was a significant decrease in the success scores of the control group. As a result of this study, it was determined that the video-drama method had a greater effect on students' earthquake preparedness levels, knowledge achievement levels, and permanence of their knowledge, compared to the plain narrative method. In the light of the results obtained from the research, the use of the drama method in disaster preparedness training such as earthquakes can be recommended as it makes the student more