Non-seminomatöz testis kanserinde conut (controlling nutritional status) skorunun prognostik değeri
Prognostic value of conut (controlling nutritional status) score in non-seminomatous testicular cancer
- Tez No: 858640
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: Serum albümin lenfosit ve total kolesterol seviyelerinden hesaplanan CONUT (Controlling Nutritional Status) skorunun çeşitli kanseri türlerinde prognostik bir faktör olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle bizde çalışmamızda testis kanserinde CONUT skorunun prediktif değerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışma 2009 - 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi, Uroloji Anabilim Dalında, 24.11.2021 tarihli ve 2021/355 numaralı etik kurul onayı ile retroprospektif olarak yürütülmüştür. Çalışmaya Evre-I non-seminomatöz testis kanserli toplam 163 hasta dahil edildi ve klinikopatolojik özellikleri analiz edildi. CONUT skoru her hasta için total lenfosit sayısı, serum albümin ve kolesterol seviyelerinden hesaplanmıştır. CONUT skoru ile ilişkili klinikopatolojik faktörleri incelemek için lojistik regresyon analizi yapıldı. Rekürrens-free sağkalım (RFS) analizi için Kaplan-Meier yöntemi ve log-rank testi kullanılmıştır. CONUT skorunun RFS için prognostik değerini değerlendirmek için Cox regresyon analizi yapıldı. BULGULAR: Hastalar cut-off değerlerine göre düşük (
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It has been shown that the CONUT (Controlling Nutritional Status) score, calculated from serum albumin, lymphocyte, and total cholesterol levels, is a prognostic factor in various types of cancer. Therefore, we aimed to assess the predictive value of Controlling Nutritional Status (CONUT) score in testicular cancer in our study. MATERIAL AND METHODS: This study was performed with the Institutional Review Board protocol approval date 24.11.2021 and number 2021/355 in Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital, Department of Urology between 2009-2021. Clinicopathological features of 163 patients with stage-I non-seminomatous testicular cancer were retrospectively analyzed. The CONUT score was calculated from total lymphocyte count, serum albumin and cholesterol levels for each patient. Logistic regression analysis was performed to examine the clinicopathological factors of associated with CONUT score. The Kaplan-Meier method and log-rank test were used for recurrence-free survival (RFS) analysis. Cox regression analysis was performed to assess the prognostic value of CONUT score for RFS. RESULTS: Patients were classified divided into low (