Meme kanseri hücre hattında ısırgan otu ile borik asit'in apoptoza etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of urtica dioica and boric acid on apoptosis in breast cancer cell line
- Tez No: 858641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, ısırgan otu, borik asit'in ve kombilerinin MCF-7 insan meme kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu iki maddeyi kullanarak meme kanseri modelinde apoptozis (programlı hücre ölümü) ve antiapoptotik (hücre ölümünü engelleyen) yolaklarını nasıl etkilediğini araştırmayı ve aynı zamanda ısırgan otu ve borik asidin koruyucu etkilerini belirlemeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Hücrelerin canlılık durumunu değerlendirmek amacıyla MTT testi uygulanmış ve hücrelerin IC50 dozları belirlenmiştir. Ayrıca, hücre içindeki BAX, p53, Sitokrom C ve Kalpain protein düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effects of nettle, boric acid and their combinations on MCF-7 human breast cancer cells. It aims to investigate how these two substances affect the apoptosis (programmed cell death) and antiapoptotic (preventing cell death) pathways in the breast cancer model, and also to determine the protective effects of nettle and boric acid. Materials and Methods: In order to evaluate the viability of the cells, the MTT test was applied and the IC50 doses of the cells were determined. Additionally, BAX, p53, Cytochrome C and Calpain protein levels inside the cell were measured by ELISA method.