Tanzimat dönemi matbuatında kadın telakkîsi (Terakkî-i Muhadderat ve Şükûfezar)
Women's understanding in the Tanzimat period press (Terakkî-i Muhadderat and Şükûfezar)
  1. Tez No: 858639
  2. Yazar: AYŞE NUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Osmanlı Devleti'nde basın hayatı 1831 yılında çıkarılan“Takvim-i Vekayi”ile resmen başlamıştır. 1860'larda özel teşebbüsle çıkarılan gazetelerde artış yaşanırken gazetelerin türleri de çeşitlilik göstermiştir. Bu türler arasında kadınlara yönelik çıkarılan gazeteler de vardır. Kadınlara mahsus ilk mecmua, 1869 yılında Ali Raşit tarafından yayımlanan“Terakkî”ilavesi olan“Muhadderat”'tır. İlk kez bir kadının teşebbüsü ile yayımlanan mecmua ise 1885 yılında neşredilen“Şükûfezar”'dır.“Terakkî-i Muhadderat”mecmuasında kadınlar tarafından gönderilen mektuplara yer verilmiştir.“Şükûfezar”mecmuası ise imtiyaz sahibi ve tahrir heyeti kadınlardan oluşurken mecmuada kadınların gönderdikleri mektuplar da yer almıştır. Bu çalışma“Terakkî-i Muhadderat”ve“Şükûfezar”mecmuaları ışığında Osmanlı Devleti Tanzimat kadınını her yönü ile ortaya koymayı amaçlar. Bu mecmuaların orijinal metinlerine erişimi sağlanarak transkript edildi. Dönemin kaynakları ile mukayese edilerek Tanzimat kadını incelendi. ANAHTAR KELİMELER: Terakkî-i Muhadderat, Şükûfezar, Tanzimat Kadını, Eğitim, Edebiyat.
Özet (Çeviri)
Press life in the Ottoman Empire officially started with the“Takvim-i Vekayi”issued in 1831. While there was an increase in newspapers published by private enterprise in the 1860s, the types of newspapers also varied. Among these types, there are also newspapers published for women. The first journal for women was“Muhadderat”with the addition of“Terakki”published by Ali Raşit in 1869. The journal, which was first published with the initiative of a woman, is“Şükûfezar”, which was published in 1885. Letters sent by women are included in the journal“Terakkî-i Muhadderat”. While the“Şükûfezar”journal consisted of women who were the privilege holders and the census committee, there were also letters sent by women in the journal. This study aims to reveal the Ottoman Empire Tanzimat woman in every aspect in the light of“Terakkî-i Muhadderat”and“Şükûfezar”journals. The original texts of these journals were accessed and transcribed. Tanzimat woman was examined by comparing with the sources of the period. KEY WORDS: Terakkî-i Muhadderat, Şükûfezar, Tanzimat Woman, Education, Literature.