Sağlık kuruluşlarında tıbbi atık yönetimi ve organizasyonunun incelenmesi: Kamu ve özel hastane örneğinde karşılaştırma
Examination of medical waste management and organization in health institutions: Comparison in public and private hospitals
- Tez No: 858667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Hospitals, Health Care Management, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Tıbbi Atık Yönetiminde dünyada ve ülkemizde uygulanan tıbbi atık yönetim regülasyonları ve yöntemleri hakkında literatürden elde edilen bilgilere yer verilmiş, çalışma kapsamında İstanbul'da yer alan kamu ve özel iki üniversite hastanesinde Tıbbi Atık Yönetim ve Organizasyonları konusunda sorumlu kişilerden seçilen iki örnek grubun konuya ve kuruma ilişkin bilgi düzeyleri hususunda toplanan veriler karşılaştırılmış ve değerlendirilmeleri yapılmış, yöntem olarak tarama modeli kullanılmıştır. Gözlemsel-tanımlayıcı tipte planlanan çalışmaya kamu hastanesi ve özel hastaneden toplam 391 sağlık çalışanı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, information obtained from the literature about medical waste management regulations and methods applied in the world and in our country in Medical Waste Management is included. within the scope of the study, data were collected and compared and evaluated on the knowledge and attitudes of two sample groups selected from those responsible for Medical Waste Management and Organizations in two university hospitals in Istanbul, one public and the other private. Scanning model was used as a method. A total of 391 healthcare workers from public and private hospitals participated in the study, which was planned in an observational-descriptive type.