İbn Teymiyye'nin Hıristiyanlığa yönelttiği eleştirilerin kelâmî açıdan değerlendirilmesi (el-Cevâbü's-sahîh bağlamında)
The theological evaluation of Ibn Taymiyyah's criticisms of Christianity (In the context of al-Cevâbü's-Sahîh)
  1. Tez No: 858687
  2. Yazar: TALHA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SABRİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Ulûhiyyet, nübüvvet ve âhirete dair konulardan bahseden kelâm ilmi, İslâm'ın inanç esaslarını aklî ve naklî delillerle ispat etmeyi ve bu esaslar hakkında ortaya çıkabilecek şüpheleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Kelâm ilmi İslâm'a yöneltilen eleştirilere aklın ve vahyin rehberliğinde cevaplar vererek İslâm akaidini savunmakla kalmaz, aynı zamanda insanın taklidi olan imanını tahkik seviyesine çıkartarak, sağlam ve sahih bir inanç oluşmasına ciddi anlamda katkı sunar. İbn Teymiyye kendine özgün eleştirel kişiliğiyle ve birçok alandaki eserleriyle İslâm düşünce tarihinde önemli bir yeri olan ve bu alanda iz bırakan özel bir şahsiyettir. O, sistematik ve ayrıntılı eleştirilerini sadece kelâmcılara, filozoflara ve mutasavvıflara yapmamış, yeri geldiğinde Ehl-i kitaba da çeşitli konularda tenkitler yöneltmiştir. İbn Teymiyye'nin“el-Cevâbü's-sahîh li men beddele dîne'l-Mesîh”adlı eseri, Ehl-i kitabın ve özellikle de Hıristiyanların ortaya attıkları iddiaları çürüten önemli bir eserdir. Çalışmada İbn Teymiyye'nin Hıristiyanlara yönelttiği eleştiriler kelâmî açıdan incelenmiş ve netice olarak İslâm'a yöneltilen iddiaların asılsız olduğu aklî ve naklî delillerle görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The science of kalam, which talks about the issues of divinity, prophecy and the hereafter, aims to prove the belief principles of Islam with rational and rational evidence and to remove any doubts that may arise about these principles. The science of kalam not only defends the creed of Islam by responding to the criticism of Islam under the guidance of reason and revelation, but also contributes significantly to the formation of a solid and sound belief by increasing the belief, which is an imitation of man, to the level of verification. Ibn Taymiyya is a special person who has an important place in the history of Islamic thought and left a mark in this field, with his unique critical personality and his works in many fields. He did not only make systematic and detailed criticisms to theologians, philosophers and mystics, but also criticized the People of the Book on various subjects when appropriate. Ibn Taymiyya's work“al-Cevâbü's-sahîh li men beddele dîne'l-Mesîh”is an important work that refutes the claims of the People of the Book and especially the Christians. In the study, the criticisms of Ibn Taymiyya towards the Christians were examined in terms of theology and as a result, it was seen that the claims made against Islam were unfounded, with mental and transplant evidence.