Bir üniversite hastanesinde çeşitli klinik örneklerden izole edilen escherıchıa colı ve klebsiella türlerine ait kökenlerde antibiyotik direnç profilleri ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz aktivitesinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance profiles and extended spectrum beta-lactamase activity of escherichia coli and klebsi̇ella spp. strains isolated from various clinical samples in a university hospital
  1. Tez No: 858698
  2. Yazar: SEMRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFİYE GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gram negatif bakterilerde genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar (GSBL) beta-laktam grubu antibiyotiklere direncin en önemli sebebidir. GSBL enzimi üreten bakteriler hastane enfeksiyonu etkeni olarak salgınlar yapabilir, yetersiz tedavi, uzun yatış süreleri veya artmış hasta ölümlerine neden olabilir. Çalışmamız Lokman Hekim Üniversitesi hastanesinde Eylül 2022-Ocak 2023 arasında çeşitli klinik örneklerden izole edilen Escherichia coli ve Klebsiella türlerine ait kökenlerde antibiyotik direncinin araştırılmasını, GSBL sıklığının tespit edilmesini, GSBL oranlarının servislere ve örnek türlerine göre dağılımını, yaş ve cinsiyetle ilişkili olup olmadığının incelenmesi amaçlandı. Çalışmamıza toplam 315 suş dahil edildi. Bunların 213'ü E.coli, 102'si Klebsiella spp. olarak belirlendi. Antibiyotik duyarlılık testinde ampisilin, amoksislin-klavulanikasit, piperasilin/tazobaktam, sefuroksim, sefiksim, sefotaksim, gentamisin, amikasin, siproflokasin, trimetoprim-sülfometaksasol, imipenem, meropenem duyarlılıkları araştırıldı. GSBL varlığı çift disk sinerji yöntemi ile tespit edildi. Sonuçlar EUCAST tarafından önerilen zon çaplarına göre değerlendirildi. GSBL pozitiflik oranı E.coli için %35 iken, Klebsiella türleri için %53 olarak bulundu. Çocuk hastalarda GSBL pozitiflik oranı %22 olarak bulunurken bu oran erişkinlerde %42 idi. GSBL pozitifliği açısından kadın ve erkek hastalar arasında anlamlı fark bulundu, erkek hastalarda pozitiflik oranı daha yüksekti. Klinik örneklerden de trakeal aspirat ve yara örneklerinde GSBL pozitifliği daha yüksek tespit edildi. Disk difüzyon testi sonuçlarında en yüksek direnç beta-laktam grubu antibiyotiklere bulunurken en düşük direnç karbapenem grubu ilaçlara bulundu. GSBL pozitifliği bakterilerde hala önemli bir direnç sorunu olmaktadır. Bu çalışma GSBL üreten suşların çift disk sinerji ile tespit edilebilmesinin önemini vurgulanmak istenmiştir. Artmış GSBL pozitiflik oranları için en önemli risk faktörlerinden birisi yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımıdır. Sürveyans çalışmaları ve gerekli hastalarda izolasyon önlemleri ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Extended-spectrum beta-lactamases (ESBLs) in gram-negative bacteria are the most significant reason of resistance to beta-lactam group antibiotics. Bacteria producing ESBL enzymes can cause outbreaks as agents of hospital infections, leading to inadequate treatment, extended hospital stays, or increased patient mortality. Our study aimed to investigate antibiotic resistance, determine the prevalence of ESBLs, assess the distribution of ESBL rates by hospital departments and sample types, and examine whether there was any relationship with age and gender in isolates of Escherichia coli and Klebsiella species obtained from various clinical samples between September 2022 and January 2023 at Lokman Hekim University Hospital. A total of 315 strains were included in our study, with 213 identified as E. coli and 102 as Klebsiella spp. Antibiotic susceptibility testing was performed for ampicillin, amoxicillin-clavulanate, piperacillin/tazobactam, cefuroxime, cefixime, cefotaxime, gentamicin, amikacin, ciprofloxacin, trimethoprim-sulfamethoxazole, imipenem, and meropenem. The presence of ESBLs was determined by the double-disk synergy method. The results were evaluated based on the zone diameters recommended by EUCAST.The ESBL positivity rate was found to be 35% for E. coli and 53% for Klebsiella species. In pediatric patients, the ESBL positivity rate was 22%, while it was 42% in adults. There was a significant difference in ESBL positivity between female and male patients, with a higher rate in male patients. ESBL positivity was also higher in clinical samples obtained from tracheal aspirates and wound samples. Among the disk diffusion test results, the highest resistance was observed against beta-lactam group antibiotics, while the lowest resistance was seen against carbapenem group drugs.ESBL positivity remains a significant resistance problem in bacteria. This study aims to emphasize the importance of detecting ESBL-producing strains using the double-disk synergy method. One of the most critical risk factors for increased ESBL positivity is incorrect and unnecessary antibiotic use. Surveillance studies and isolation precautions in necessary patients should not be neglected