Karbapanemaz dirençli enterobactericeae 'lerin antibiyotik duyarlılıklarının iki farklı panelle (phoenix BD) karşılaştırılması
Comparison of antibiotic susceptibility of carbapanemase resistant enterobactericeae with TWO different panels (phoenix BD)
  1. Tez No: 658247
  2. Yazar: HACER UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Enterobacteriaceae ailesi üyelerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi, klinisyenler açısından büyük bir sorun oluşturmaktadır.Giderek artan direnç oranları tedavi seçeneklerini kısıtlı hale getirmektedir. Direnç mekanizmalarının belirlenmesi ve yeni antibiyotiklerin tedaviye katılması önemli bir hale gelmiştir. Son yıllarda Becton Dickinson (BD), antimikrobiyal duyarlılık testi (AST) panellerinin bir parçası olarak ilk otomatik karbapenemaz testini (BD Phoenix CPO Detect Test) tanıtmıştır. CPO testinin amacı karbapenemaz aktivitesini tespit etmek ve karbapenemaz üreticilerini Ambler sınıflamasına göre sınıflandırmaktır.Çalışmamızda CPO testinin perfomansının değerlendirilmesi, rutin iş akışlarına katma değerinin araştırılması, CPO ve BD Phoenix Otomatize Sistem karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma 01.01.2020-31.11.2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşmiştir. Çalışmaya çeşitli klinik örneklerden izole edilen 43 Klebsiella pneumoniae, dört Escherichia coli, iki Enterobacter aerogones ve bir Klebsiella oxytoca olmak üzere karbapenem dirençli Enterobactericea üyesi toplam 50 suş dâhil edilmiştir. Gelen örneklerin BD Phoenix Otomatize Sistem ile tanımlanması yapılmış,antimikrobiyal duyarlılık testleri belirlenmiştir. İzolatların %56'sının dâhili birimlerden, %44'ünün cerrahi birimlerden gönderilen örneklerden oluştuğu belirlenmiştir. Bu izolatların karbapenem dışındaki antimikrobiyal direnç durumları CPO paneli ve NMİC panelleriyle incelenmiş olup iki paneldede 50 Enterobactericeae izolatının antibiyotik duyarlık ve direnç sonuçları oranlarının aynı olduğu saptanmıştır. En etkili antibiyotiklerin; Tigesiklin(%34) ve Trimethoprim-Sulfamethoxazol (%14) olduğu saptanmıştır. CPO panelde, NMIC panelden farklı olarakyedi antibiyotik (Amoxicilin,Cefixime,Ceftazidime-Avibactam,Fosfomycin,Ofloxacine, Tobramycin, Cefotaxim) yer almaktadır.CPO panel sonuçlarına bakıldığında en etkili antibiyotiğin Ceftazidime-Avibactam (%92 duyarlı) olduğu gözlemlenmiştir.29 izolatın Fosfomycin'e (%58)duyarlı olduğu, 17 izolatın Tigecyclin'e(%34) duyarlı olduğu gözlenmiştir. Karbapenemaz üreten suşlar sınıflandırıldığında incelenen suşların 4'ü Sınıf Bkarbapenemaz üreten bakteri (% 8), 42'si sınıf D karbapenemaz üreten bakteri (% 84) olarak tespit edilmiştir. Sınıflandırma saptanamayan bakteri sayısı 4 olarak bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada Enterobacteriaceae üyelerinin direnç oranları, karbapenemaz sınıflandırılması, yurt içinde ve yurt dışındaki çalışmalarla kıyaslandığında benzer bulunmuştur. Sonuç olarak karbapenem direncinin Klebsiella pneumoniaesuşlarında daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. Karbapenem dirençli Enterobactericeae izolatlarının CPO paneliyle tanımlanmasıyla yeni antibiyotiklerin tedavide kullanımı kolaylaşacaktır. Bu nedenle CPO panel kulanımının yaygınlaşmasının ve bu konu hakkında daha fazla çalışma yapılmasının dirençli suşların tedavisine faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Treatment of infections caused by members of the Enterobacteriaceae family poses a major problem for clinicians.Increasing rates of resistance make treatment options limited.It has become important to identify resistance mechanisms and to add new antibiotics to the treatment.In recent years Becton Dickinson (BD) has introduced the first automated carbapenemase test (BD Phoenix CPO Detect Test) as part of its antimicrobial susceptibility test (AST) panels.The purpose of the CPO test is to detect carbapenemase activity and classify carbapenemase producers according to the Ambler classification.In our study, we aimed to evaluate the performance of the CPO test, to investigate its added value to routine workflows, and to compare the CPO and BD Phoenix Automatized System. The study was carried out between 01.01.2020-31.11.2020 in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital.A total of 50 carbapenem resistant Enterobactericea strains, including 43 Klebsiella pneumoniae, four Escherichia coli, two Enterobacter aerogones and one Klebsiella oxytoca isolated from various clinical specimens, were included in the study.The samples received were identified with the BD Phoenix Automatized System, and antimicrobial susceptibility tests were determined. It was determined that 56% of the isolates consisted of samples sent from internal units and 44% from surgical units.The antimicrobial resistance status of these isolates except carbapenem was examined with the CPO panel and NMIC panels, and it was found that the antibiotic sensitivity and resistance results rates of 50 Enterobactericeae isolates were the same in both panels.The most effective antibiotics;Tigecyline (34%) and Trimethoprim-Sulfamethoxazole (14%). CPO panel are included seven antibiotics (Amoxicilin, Cefixime, Ceftazidime-Avibactam, Fosfomycin, Ofloxacine, Tobramycin, Cefotaxim) unlike NMIC panelLooking at the CPO panel results, it was observed that the most effective antibiotic was Ceftazidime-Avibactam (92% sensitive).It was observed that 29 isolates were susceptible to Fosfomycin (58%) and 17 isolates to Tigecyclin (34%). 4 of the strains examined were Class B carbapenemase producing bacteria (8%), and 42 were class D carbapenemase.producing bacteria (84%).The number of bacteria that could not be classified was found to be 4. In our study, resistance rates of Enterobacteriaceae members and carbapenemase classification were found to be similar when compared to studies in Turkey and abroad.As a result, it was determined that carbapenem resistance was seen at higher rates in Klebsiella pneumoniae strains.By identifying carbapenem-resistant Enterobactericeae isolates with the CPO panel, the use of new antibiotics in treatment will be easier.Therefore, we think that the widespread use of CPO panels and further studies on this subject will be beneficial for the treatment of resistant strains.