Determination of prothrombin polymorphism in COVID-19
COVID-19'da protrombı̇n polı̇morfı̇zmı̇nı̇n belı̇rlenmesı̇
  1. Tez No: 858706
  2. Yazar: SARBAST RAHIM OTHMAN OTHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 pandemisi küresel sağlık, toplumsal ve ekonomik kaygılara yol açmıştır. Virüs, çeşitli dokulardaki ACE2 reseptörlerine bağlanarak hastalığı başlatır. Artan bağışıklık tepkisi çok önemli bir rol oynar ve ciddi vakalarda sitokin fırtınası görülebilir. Kesin patofizyolojik mekanizmalar ve genetik polimorfizmin hastalığın ilerlemesi üzerindeki etkisi belirsizliğini korumaktadır. Klinik belirtiler, önemli bir pıhtılaşma bileşeni olan protrombindeki genetik polimorfizm Faktör II G20210A ile bağlantılı trombotik olaylarla değişmektedir. Bu çalışmanın amacı, protrombin genindeki G20210A polimorfizmi (rs1799963) ile SARS-CoV-2 ile enfekte bireylerde şiddetli semptomların gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu araştırma için 100 COVID-19 hastasından oluşan bir kohort kaydedilmiş ve protrombin G20210A polimorfizminin genotiplemesi Polimeraz Zincir Reaksiyonu Kısıtlama Parçası Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. G20210A polimorfizminin sıklığı üç grup arasında karşılaştırıldı ve klinik sonuçlarla ilişkileri incelendi. Çalışmamızın sonuçları, tüm hastaların GG genotipi sergilediğini ortaya koymuştur. Bu gözlem, bu özel hasta kohortunda protrombin G20210A polimorfizminin varlığının COVID-19'un ciddiyeti ile ilişkili olmadığını ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, caused by the SARS-CoV-2 virus, has led to global health, societal, and economic concerns. The virus attaches to ACE2 receptors in various tissues, initiating illness. A heightened immune response plays a crucial role, and severe cases may involve a cytokine storm. The exact pathophysiological mechanisms and the impact of genetic polymorphism on disease progression remain unclear. Clinical manifestations vary, with thrombotic events linked to the genetic polymorphism Factor II G20210A in prothrombin, a key coagulation component. The aim of this study was to investigate the correlation between the G20210A polymorphism (rs1799963) of the prothrombin gene and the development of severe symptoms in individuals infected with SARS-CoV-2. A cohort comprising 100 COVID-19 patients was enrolled for this investigation, and genotyping of the prothrombin G20210A polymorphism was performed using Polymerase Chain Reaction Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) analysis. The frequency of the G20210A polymorphism was compared among the three groups, and associations with clinical outcomes were examined. The results of our study revealed that all patients exhibited the GG genotype. This observation implies that, within this particular patient cohort, the presence of the prothrombin G20210A polymorphism is not associated with the severity of COVID-19.