Pandemi sürecinde koronavirus ile enfekte olan ve olmayan bireylerde yüksek kardiyak biyobelirteç düzeyinin prognozla ilişkisi
The relationship between high cardiac biomarker levels and prognosis in individuals infected and non-infected with coronavirus during the pandemic process
  1. Tez No: 858716
  2. Yazar: ARZU ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Koronavirusön planda pnömoni ve ARDS'ye sebep oldu.Reseptörü ACEII olduğundan kardiyovasküler sistemi de etkiledi. Miyokardiyal hasarın göstergesi olan yüksek kardiyak biyobelirteçlerin, COVID-19 seyrinde özellikle yatan hastalarda, kliniği kötüleşen ve vefat eden hastalarda yüksek seyretme eğiliminde olduğu saptandı. Koronavirus birçok sistemi etkilediği için, hastalığın seyrini öngörebilecek ideal biyobelirteç henüz tanımlanamadı.Biz de tezimizde, hastanemizde COVID-19 seyri sırasında yatarak tedavi edilen hastalarda saptanan yüksek kardiyak biyobelirteçlerin klinik gidişat ile ilişkisi olup olmadığını incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntemler:Tezimize;hastanemizde Mart 2020-Mart 2022 tarihleri arasında yatarak takip edilen;18-80 yaş arasında olup kliniğindemalignite, akut MI veya hemodiyaliz gerektiren böbrek yetmezliği olmayan; COVID19 ve COVID19 dışı bir nedenle kardiyak biyobelirteçleri yüksek saptanan hastalar dahil ettik. Hastaların acil servise başvuru şikayetleri; seri çalışılan hsTrI,CK-MB, miyoglobin, BNP değerleri;özgeçmiş bilgileri, takip edildikleri süreçte gelişen olumsuz klinik olaylar hastane arşiv sistemindenretrospektif elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus caused pneumonia and ARDS primarily.It affected cardiovascular system since its reseptör was ACE2.It has been determined that elevated cardiac biomarker swhich show myocardial damage, had atendency to increase in the course of COVID19, especially in patients who hospitalized, whose clinical condition worsened and who dead.Since coronavirus affected many systems, ideal biomarker which can predict the course of the disease hasn't described yet. We aimed to examine whether elevated cardiac biomarkers are associated with clinical course in hospitalized patients during the COVID19 in our hospital. Methods:We included the patients aged between 18-80, had elevated cardiac biomarkers due to COVID19 and non-COVID19 reasons -without malignancy, renal failure requiring hemodialysis, akut MI- hospitalized in March 2020-March 2022. Complaints of patients applying to emercency department;serially studied hsTrI, CK-MB, myoglobin, BNP values; patients' hystory, adverse clinical events developed during the follow up period obtained from the hospital archieve system retrospectively. Results:We inclueded totally 486 patients confirmed COVID19 (n:286) and ruled out COVID19 (n:210).