Ankara Şehir hastanesi Beytepe Tıbbi Gözlemevi'nde COVID-19 tanısıyla izolasyonda takip edilen hastalarda anksiyete, depresyon ve uyku bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression and sleep disorder in patients followed up in isolation with the diagnosis of COVID-19 at Ankara city Hospital Beytepe Medical Observatory
  1. Tez No: 713352
  2. Yazar: ELİF GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 tüm dünyadaki insanları etkileyen oldukça bulaşıcı ve ölümcül sonuçlara yol açmış bir salgındır. 11 Mart 2020'de DSÖ tarafından pandemi ilan edildiğinden beri etkisi devam etmektedir. Hastalığın yayılmaya başladığı ilk zamanlardaki sosyal yaşantıdaki kısıtlamalar azalmış olsa da hastalık halen bir tehlike arz etmekte olup, gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak geri döndürülemez hasarlar bırakmıştır. Önceki koronavirüs salgınlarından elde edilen kanıtlar, enfekte hastalarda depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları gibi psikiyatrik ve nörolojik sağlık sorunları gelişme riski olduğunu göstermiştir. Bu çalışmadaki amacımız; COVID-19 tanısı PCR testi ile doğrulanmış ve izolasyonda olan hastalarda depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu görülme sıklığını Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksini kullanarak saptamak ve bunun sosyodemografik özelliklerle ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Şehir Hastanesi Beytepe Tıbbi Gözlemevi'nde COVID-19 PCR testi pozitif olarak izolasyonda yatan hastalar üzerinde yapılan kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma 23.06.21-15.08.21 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastalara sosyodemografik özelliklerini, sağlık durumlarını ve çeşitli alışkanlıklarını sorgulayan bir anket yanı sıra HAD ve PUKİ ölçekleri yüz yüze uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılıma uygun olmadığı için parametrik olmayan testler (Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi) ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: COVID-19 is a highly contagious and deadly epidemic that affects people worldwide. Its effect has been ongoing since WHO declared a pandemic on March 11, 2020. Although the restrictions on social life in the early days when the disease started to spread have decreased, the disease still poses a danger and has left irreversible physical and psychological damage. Evidence from previous coronavirus outbreaks has shown that infected patients are at risk of developing psychiatric and neurological health problems, such as depression, anxiety, and sleep disturbances. In this study, we aimed to determine the prevalence of depression, anxiety and sleep disorders in patients whose diagnosis of COVID-19 was confirmed by PCR test and who are in isolation, using the Hospital Anxiety Depression Scale and the Pittsburgh Sleep Quality Index and to examine its relationship with sociodemographic characteristics. Materials and Methods: Our cross-sectional and descriptive study was conducted on patients hospitalized in isolation with a positive COVID-19 PCR test at Ankara City Hospital Beytepe Medical Observatory. The study was carried out between 23.06.2021 and 15.08.2021. A questionnaire questioning their sociodemographic characteristics, health status and various habits, besides HAD and PUKI scales, were administered face-to-face to the patients. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 22.0 statistical package program was used for statistical analysis. Since the data were not suitable for normal distribution, comparisons were made with non-parametric tests (Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test).