Yeni normal dönemde tip2 diyabet hastalarının sağlık okuryazarlığı düzeyleri tedaviye uyumları ve koruyucu covid-19 davranışları
- Tez No: 786144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YILMAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kesitsel türdeki bu çalışma, Nisan 2021-Nisan 2022 tarihleri arasında, Çorum il merkezinde Tip 2 diyabet hastalarının yeni normal dönemde sağlık okuryazarlığı düzeyini, tedaviye uyumlarını ve koruyucu COVID-19 davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yatarak tedavi gören/ayaktan başvuru yapan Tip 2 diyabetli bireylerden oluşmuştur. Örnekleme 20 yaş ve üzerinde, en az okuryazar olan, Türkçe konuşabilen, görme, duyma ve konuşma engeli olmayan, psikiyatrik bir tanısı olmayan, Tip 2 diyabet hastaları dahil edilmiştir. Çalışma, 210 Tip 2 diyabet hastası ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Anket formunda hastaların sosyo-demografik özellikleri, klinik özellikleri, Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği, Modifiye Morisky ölçeği ve Koruyucu COVID-19 Davranışları Ölçeği yer almıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için Hitit Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan etik kurul onayı (2021-113) alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesi SPSS 22.0 programı aracılığı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı analizlerde yüzdelik, ortalama, standart sapma ve ortanca kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare testi ve Fisher's exact testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin gücünü ve yönünü belirlemek için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted between April 2021 and April 2022 in Çorum city center to determine the level of health literacy, treatment compliance and protective COVID-19 behaviors of Type 2 diabetes patients in the new normal period. The population of the study consisted of individuals with Type 2 diabetes who received inpatient/outpatient treatment at Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital and Chest Diseases Hospital. The sample included Type 2 diabetes patients aged 20 years or older, at least literate, who can speak Turkish, who have no visual, hearing and speech impairment, and who do not have a psychiatric diagnosis. The study was completed with 210 Type 2 diabetes patients. The data were collected by face-to-face interview via a questionnaire form. The questionnaire form included the socio-demographic and clinical characteristics of the patients, as well as the European Health Literacy Scale and the Modified Morisky scale and Protectıve Covid-19 Behaviors scale. Ethics committee approval (2021-113) was obtained from the Hitit University Non-Interventional Research Ethics Committee. Data were evaluated through the SPSS 22.0 program. Percentage, mean, standard deviation and median were used in descriptive analyses. Chi-square test and Fisher's exact test were used in the analysis of categorical variables. Pearson Correlation analysis was performed to determine the strength and direction of the relationship between the variables. A p value