Optoelektronik deney tasarım ve yapımı
Designing and building optoelectronic experiment kit
  1. Tez No: 85873
  2. Yazar: YAŞAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HALDUN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
OPTOELEKTRONIK DENEY SETİ TASARIM VE YAPIMI (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışmada, optoelektronik devre elemanlarından oluşan, bir deney seti tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Burada, ağırlıklı olarak fiber optik kablo ve optoelektronik elemanları üzerinde durulmuştur. Fiber optik kablonun nasıl kullanıldığı ve hangi uygulamalarının olduğu, deney seti üzerinde gösterilmektedir. Deney setini kullanan kişinin anlayabileceği ve çabuk kavrayacağı bir sistem tasarlanmıştır. Deney setinde kullanılan modüller, işitsel ve görsel ağırlıklı olarak seçilmiştir. Deneyler haberleşme ve endüstriyel alanda optoelektronik kullanımına ışık tutmakta, hassas noktaları gözlemleme imkanı sunmaktadır. Bilim Kodu :626.05.01 Anahtar Kelimeler :Fiber Optik, Optoelektronik Sayfa Adedi : 79 Tez yöneticisi :Yrd. Doç. Dr. H. Haldun GÖKTAŞ
Özet (Çeviri)
DESIGNING AND BULDING OPTOELECTRONIC EXPERIMENT KIT (Master's Thesis) Yaşar ÖZTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCBENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT In this study, an experiment kit was designed and built which includes optoelectronic circuit components. Here we based on especially fiber optic cables and optoelectronic devices. How the fiber optic cable can be used and which applications we can used in it, were demonstrated with the canstruction kit. The system were designed for trainees who can understand experiment easily and quickly. Moduls used on the kit were selected from the audial and visual applications. The experiments show the ways of using the optoelectronic devices in telecommunication and industrial areas. Science code :626.05.01 Key Words :Fiber Optics, Optoelectronics Page number : 79 Adviser :Assist. Prof. Dr. H.Haldun GÖKTAŞ