Türkiye'nin enerji potansiyeli, gelişimi ve gelecekteki enerji portresinin çıkarılması
Energy potentiol of Turkey, developing and to get future energy portrait out
- Tez No: 85872
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
TÜRKİYE'NİN ENERJİ POTANSİYELİ, GELİŞİMİ VE GELECEKTEKİ ENERJİ PORTRESİNİN ÇIKARILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Bahadır ÖZSÜMBÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ, FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Ülkemizde ve dünya ülkelerinde sosyal ve ekonomik kalkınmanın en sağlıklı temel girdisi olan enerjiye gün geçtikçe daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Birincil enerji ; kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle yeni enerji üretim programları geliştirmek gerekmektedir. Gelişmiş ülkeler bu konuda ciddi çalışmalar yapmaktadırlar ve ileri teknoloji isteyen yatırımlarla bu kaynaklan bu program dahilinde kullanmaya başlamışlardır. Şimdilerde ise bu ileri teknoloji ile az kaynakla çok üretim, çevreye zararlı etkisi minimum olan tesislerle enerji kaynaklan işletmeye açılmıştır. Ülkemiz açısından ise gerekli olan enerjinin en kolay ve rantabıl şekilde nasıl sağlanacağı çok mühim meseledir. Bu çalışmada bu mesele araştırılıp, kıyaslarla bir fikir geliştirilmeye çalışılmış ve 'bir ileri teknoloji ürünü olan nükleer santraller üzerinde durulmuştur. Bilim Kodu : 626. 01.01 Anahtar Kelimeler : Enerji Kaynakları, Nükleer Enerji ve Çevre Açısından Enerji Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
ENERGY POTENTIAL OF TURKEY, DEVELOPING AND TO GET FUTURE ENERGY PORTRAIT OUT (MSc. Thesis) Bahadır ÖZSÜMBÜL GAZİ UNIVERSITY, INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT Energy the most productive base input of social and economic developing ir World countries and our country is needed the more from day to day. It is necessary improving programs of new energy production because of limitei primary energy resources. Developing countries are very important study wit this programs and they has begun to use this resources with this programs b investment needed high technology. Nowadays, energy resources are used by plants minimum harmful effect 1 environment and realise minimum resource to maximum production by this hiç technology. It is very important problem how getting as the mast productive ar easy have needed energy for our country. In this study, researching this probler it has been worked to develop an opinion by comparing and worked on hi£ technology product nuclear energy. Science Code : 626. 01.01 Key Words : Energy Sources, Nuclear Energy and Environmental Energy Page Number : 96 Adviser : Prof. Dr. Same ŞAHİN