Göğüs hastalıkları kliniğine başvuran kronik bronşit ve amfizem hastaları ile kontrol grubu arasında HIF-1α, VEGF, EPO ve LDH seviyelerinin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship among HIF-1α, VEGF, EPO and LFH levels in patients admitted to the chest diseases clinic with chronic bronchitis and emphysema patients and the control group.
- Tez No: 858752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU YORMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH); çoğunlukla ilerleyici, solunum yolları ve/veya alveollerde anomalilere bağlı kronik solunum semptomları ile görülen ve hava akımı kısıtlılığına yol açan heterojen bir akciğer durumudur. Sık görülen iki fenotipi kronik bronşit ve amfizemdir. Hipoksi ile indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1α) hipoksiye hücre ve dokuların adaptasyon cevabına aracılık eden birincil transkripsiyon faktörüdür. Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) anjiyogenez ve vasküler permeabiliteyi artıran en iyi karakterize edilmiş endotelyal faktördür. Eritropoietin (EPO) ise hipoksi ile aktive olan ve hematopoietik büyüme faktörü olarak işlev gören bir glikoproteindir. HIF-1α, hipokside laktat dehidrogenaz (LDH) aracılığıyla metabolizmanın anaerobik glikolize kaymasını sağlar. Bu üç molekül de HIF-1'in hedef genleridir. KOAH fenotiplerinin demografik bilgileri, laboratuvar ve radyolojik parametreleri ile HIF-1α, VEGF, EPO, LDH değerleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu parametrelerin birbirleriyle ilişkilerini ortaya koymak amacıyla bu çalışmayı yaptık. Bu prospektif çalışma 2022 Haziran-2023 Haziran ayları arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, spirometriyle gruplandırılan 116 KOAH hastası ve 52 kontrol grubu hastasını içermektedir. Klinik değerlendirme ve toraks BT ile tespit edilen 56 kronik bronşit, 60 amfizem hastası bulunuyordu. KOAH grubunun Toraks BT görüntüleri Fleischner Derneği'nin görsel sınıflandırma sistemine göre değerlendirilerek amfizem indeksi oluşturuldu. Hastaların anamnezi, vücut kitle indeksleri (VKİ), demografik verileri, rutin laboratuvar bulguları kaydedildi. ELISA kitleriyle HIF-1α, VEGF ve EPO değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a heterogenous pulmonary condition characterised by chronic respiratory symptoms, mostly progressive, due to airway and/or alveolar abnormalities, leading to airflow limitation. Its two common phenotypes are chronic bronchitis and emphysema. Hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α) is the primary transcription factor mediating the adaptive response of cells and tissues to hypoxia. Vascular endothelial growth factor (VEGF) is the best characterised endothelial factor that promotes angiogenesis and vascular permeability. Erythropoietin (EPO) is a glycoprotein activated by hypoxia, and functions as a hematopoietic growth factor. HIF-1α shifts metabolism to anaerobic glycolysis via lactate dehydrogenase (LDH) in hypoxia. These three molecules are target genes of HIF-1. We conducted this study to determine the relationship among demographic characteristics, laboratory, and radiologic parameters, and HIF-1α, VEGF, EPO, LDH values of COPD phenotypes, and to reveal the relationship among the parameters. This prospective study includes 116 COPD patients grouped by spirometry and 53 control group patients who were admitted to the Chest Diseases Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine between June 2022 and June 2023. There were 56 patients with chronic bronchitis and 60 patients with emphysema detected by clinical evaluation and thorax CT. Thorax CT images of the COPD group were evaluated according to the visual classification system of the Fleischner Society and an emphysema index was created. Anamnesis, body mass index (BMI), demographic data and routine laboratory findings were recorded. HIF-1α, VEGF and EPO values were obtained with ELISA kits.