Bir tıp fakültesine başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarında sarkopeni görülme sıklığı
Sarcopenia frequency in chronic obstructive lung patients applying to a university hospital
  1. Tez No: 508385
  2. Yazar: HAVVA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) sistemik etkileri olan bir hastalıktır. Sarkopeni de bu sistemik etkilerinden biridir. Bu çalışmada KOAH hastalarında sarkopeni sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu tanımlayıcı çalışmaya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğine başvuran, GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) kılavuzuna göre KOAH tanısı almış 50 yaş ve üstü 219 hasta alındı. Sarkopeni tanısı koymak için kas fonksiyonu yürüme testiyle, kas gücü el dinamometre cihazıyla, kas kütlesi biyoimpedans analiz (BİA) cihazı ile ölçüldü. Solunum fonksiyon testleri (SFT), 6 dakika yürüme testi (6DYT) yapıldı. Modifiye Medikal Research Council (mMRC) dispne skala anketi uygulandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 23'ü (%10,5) kadın, 196'sı (%89,5) erkekti. Hastaların yaş ortalamaları 66,9 yıl idi. 219 hastanın 97'sinde (% 44,3) sarkopeni ve 17'sinde (%7,8) presarkopeni tespit edilirken, 105'i (%47,9) ise sarkopenik değildi. Sarkopeni grubunun 9'u (%9,3) kadın, 88'i (%90,7) erkekti. Deri kıvrım kalınğı sarkopenik olmayanlarda 26,3 8,9 mm, sarkopenik olanlarda 19,2 8,9 mm, presarkopenik olanlarda 19,2 10,1 mm idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a systemic disease. Sarcopenia is one of these systemic effects. In this study, it was aimed to evaluate the frequency of sarcopenia in COPD patients. Materials and methods: This descriptive study was performed on 219 patients aged 50 years and over who were diagnosed as COPD according to the GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) guidelines at Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Chest Disease Clinic. To diagnose sarcopenia, muscle function was measured by walking test, muscle strength by hand dynamometer, muscle mass bioimpedance analysis (BIA) device. Pulmonary function tests (PFT), 6-min walk test (6MWT) were performed. Modifiye Medical Research Council (mMRC) dyspnea scale questionnaire was applied. Results: 23 (10.5%) of the patients were female and 196 (89.5%) were male. The mean age of the patients was 66.9 ± 10.1 years old. Sarcopenia was detected in 97 (44.3%) of 219 patients, and presarcopenia was detected in 17 (7.8%) and 105 (47.9%) patients were not sarcopenic. Nine of the sarcoid group (9,3%) were female and 88 (90,7%) were male. Skin fold thickness was 26.3 ± 8.9 mm in non-sarcopenic, 19.2 ± 8.9 mm in sarcopenic, 19.2 ± 10.1 mm in presarcopenic cases.