Modelling and optimization of flexible link mechanisms using matlab
Esnek uzuvlu mekanizmaların matlab kullanarak modellenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 858791
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI KEMAL İDER, DR. ÖZGÜN SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Sistemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, çeşitli mühendislik uygulamalarında uygulanabilir esnek bağlantılara sahip düzlemsel mekanizmaların Function Generation, Motion Generation and Path Generation gibi sentez yöntemleri aracılığıyla modellenmesi ve optimizasyonunu incelemektedir. Bahsedilen yöntemlere göre oluşturulan mekanizmaların simulink modelleri, optimizasyon işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla Matlab ortamında oluşturulmuştur. Her mekanizma için Simulink Response Optimizer modülü kullanılmaktadır. Sonuç olarak Matlab ortamında modellenen esnek bağlantı mekanizmalarının optimizasyon işlemlerinin farklı sentez yöntemleriyle gerçekleştirilmesiyle yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the modeling and optimization of planar mechanisms with flexible links which are practicable to various engineering applications through synthesis methods like Function Generation, Motion Generation and Path Generation. Simulink models of the mechanisms which are created according to the mentioned methods are created in the Matlab environment in order to carry out optimization operations. Simulink response optimizer module is used for each mechanism. As a result, a new approach is developed by performing optimization operations of flexible link mechanisms modeled in Matlab environment with different synthesis methods.