Impact of artificial intelligence on e-marketing (A study in a section of companies in the city of İstanbul)
Yapay zekanın e-pazarlama üzerindeki etkisi (İstanbul şehrindeki bazı şirketler üzerine bir çalışma)
  1. Tez No: 928836
  2. Yazar: M.OSMAN JAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA OYA TEKVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Yapay Zeka'nın (YZ) e-pazarlama üzerindeki dönüştürücü etkisini inceleyerek İstanbul'daki şirketlere odaklanmaktadır. Doğal Dil İşleme (NLP), uzman sistemler, otomatik botlar ve veri güvenliği gibi YZ uygulamalarını değerlendirerek, bu teknolojilerin pazarlama stratejileri ve müşteri etkileşimleri üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu teknolojilerin pazarlama süreçlerini nasıl optimize ettiğini, kişiselleştirmeyi nasıl geliştirdiğini ve veri korumasını nasıl güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Nicel bir araştırma tasarımı kullanılarak, İstanbul'daki şirket personelinden veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Bulgular, NLP'nin ileri düzey duygu analizi ve otomasyon sistemleri aracılığıyla özelleştirilmiş iletişim sağlayarak müşteri etkileşimini önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Uzman sistemler, müşteri davranış modellerini analiz ederek karar verme süreçlerini geliştirmekte ve daha etkili pazarlama stratejilerinin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Otomatik botlar, operasyonları kolaylaştırmakta, yanıt sürelerini azaltmakta ve 7/24 müşteri desteği sunarak operasyonel verimliliği artırmaktadır. Ayrıca, YZ destekli veri güvenliği teknolojileri, tüketici bilgilerini güçlü bir şekilde koruyarak güveni artırmakta ve düzenlemelere uyumu sağlamaktadır. Bu ilerlemelere rağmen, etik konular, yüksek uygulama maliyetleri ve veri gizliliği sorunları gibi zorluklar vurgulanmaktadır. Çalışma, bu engelleri ele almak ve YZ'nin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için sürekli araştırma yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Uygulamalı sonuçlar, YZ teknolojilerinden yararlanan işletmelerin daha yüksek müşteri memnuniyeti, operasyonel verimlilik ve rekabet avantajı elde edebileceğini göstermektedir. Ayrıca, politika yapıcılara, yenilikçiliği etik ve gizlilik endişeleriyle dengeleyen düzenleyici çerçeveler oluşturulması önerilmektedir. Bu araştırma, YZ'nin tüketici davranışı ve e-pazarlamadaki güven üzerindeki uzun vadeli etkilerine ilişkin boşlukları doldurarak teorik bilgiye katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda, pazarlamacılar ve teknoloji geliştiriciler için YZ'yi etkili bir şekilde entegre etmeye yönelik uygulanabilir içgörüler sunmaktadır. Bulgular, YZ'nin pazarlama stratejilerini dönüştürmedeki ve iş dünyasını yeniden şekillendirmedeki çift rolünü vurgulayarak dijital pazarlamada gelecekteki keşifler ve yenilikler için bir yol sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the transformative impact of Artificial Intelligence (AI) on e-marketing, focusing on companies in Istanbul. It evaluates AI applications, including Natural Language Processing (NLP), expert systems, automated bots, and data security, to understand their influence on marketing strategies and customer engagement. The research identifies how these technologies optimize marketing processes, enhance personalization, and strengthen data protection. Using a quantitative research design, the study collects and analyzes data from the staff of companies in Istanbul. Findings demonstrate that NLP significantly improves customer interaction by enabling tailored communication through advanced sentiment analysis and automated systems. Expert systems enhance decision-making processes by analyzing customer behavior patterns, leading to more effective marketing strategies. Automated bots streamline operations, reduce response times, and facilitate 24/7 customer support, significantly boosting operational efficiency. Moreover, AI-driven data security technologies ensure robust protection for consumer information, enhancing trust and compliance with regulations. Despite these advancements, challenges such as ethical considerations, high implementation costs, and data privacy issues are highlighted. The study emphasizes the need for continuous research to address these barriers and optimize AI's potential. Practical implications suggest that businesses leveraging AI technologies can achieve greater customer satisfaction, operational efficiency, and competitive advantages. Furthermore, policymakers are encouraged to create regulatory frameworks that balance innovation with ethical and privacy concerns. This research contributes to theoretical knowledge by bridging gaps in AI's long-term implications on consumer behavior and trust in e-marketing. It also offers actionable insights for marketers and technology developers to integrate AI effectively. The findings highlight AI's dual role in transforming marketing strategies and reshaping business landscapes, providing a pathway for future exploration and innovation in digital marketing.