Türkiye'de hanehalkı yemek pişirme yakıt tercihinin analizi: Mikro veri setinden kanıtlar
Analysis of household cooking fuel preference in Türkiye: Evidence from the micro dataset
- Tez No: 858819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İstatistik, Economics, Energy, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de hanehalklarının evlerinde yemek pişirmek için kullanmayı tercih ettikleri yakıt türlerini ve bu yakıt türünü kullanmaya karar vermelerinde etkili olan sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda TÜİK'e ait 2019 yılının Hanehalkı Bütçe Anketi verileri kullanılmıştır. Çalışmada hanehalklarının pişirme yakıtı ilkel ve modern yakıt türleri olarak ikiye ayrılmış ve bu nedenle analizde lojistik regresyon yöntemi tercih edilmiştir. Modelde kullanılan yaş, cinsiyet, toplam gelir, hanehalkı büyüklüğü, eğitim seviyesi, medeni durum, iş durumu, konutun yapım yılı, ısınmada kullanılan yakıt türleri, sıcak su elde etmek için kullanılan yakıt türleri ve konutun mülkiyet durumu bağımsız değişkenler olarak analize dahil edilmiştir. Yapılan analiz sonucuna göre eğitim seviyesinin ve toplam gelirin artması ile oturulan konutun 2000 yılından sonra inşa edilmiş olması, hanehalklarının pişirme yakıtı olarak modern yakıt türünü ilkel yakıt türünden daha fazla tercih edildiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the fuel types that households in Türkiye prefer to use for cooking at home and the socio-demographic and socio-ecominic factors that are effective in their decision to use this fuel type. For this purpose, TURKSTAT's 2019 Household Budget Survey data was used. In the study, households' cooking fuel was divided into primitive and modern fuel types, and therefore the logistic regression method was preferred in the analysis. In the model, age, gender, total income, household size, education level, marital status, employment status, year of construction of the house, types of fuel ussed for heating, types of fuel used to obtain hot water and ownership status of the house were included in the analysis as independent variables. According to the results of the analysis, it was found that the education level and total income increased, and the house was built after 2000, and that households preferred modern fuel type more than primitive fuel type as cooking fuel.