Mutluluğun sosyoekonomik belirleyicileri: OECD ülkeleri için bir analiz
Socioeconomic determinants of happiness: An analysis for OECD countries
  1. Tez No: 858833
  2. Yazar: DOĞUKAN ATABERK KAVUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERSU BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mutluluk ekonomisi, bireylerin mutluluğunu yükseltebilmek için politikalar üretir ve bireylerin mutluluğunu etkileyen faktörleri belirler. Mutluluk ekonomisi kişilerin aldıkları kararları sosyoekonomik ve demografik etkenleri ele alarak incelemektedir. Ülkelerde daha yüksek gelir ve daha yüksek mutluluk arasında bir korelasyon olduğu ekonomistler tarafından keşfedilmiştir. Bununla beraber bu etkilerin boyutu ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Bu sebepten ötürü mutluluk ve ekonomi ilişkisinin politik ve sosyal unsurlarını kapsayan daha geniş bir çerçevede araştırılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak mutluluğu etkileyen sosyoekonomik faktörlerin neler olduğunu ve bu etkilerin boyutunu 2006-2020 dönemi için 37 OECD ülkesi için araştırmaktır. Çalışmada ulaşılan sonuçlar; işsizlik, eşitsizlik ve eğitim ile mutluluk arasındaki ilişkinin anlamlı ve negatifken; kişi başına düşen gelir, sağlık, çevresel kalite ve demokrasi ile mutluluk arasındaki ilişkinin anlamlı ve pozitif olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla işsizliğin, eşitsizliğin ve eğitimin artması mutluluğu olumsuz yönde etkilerken; kişi başına düşen gelirin, sağlığın, çevresel kalitenin artması ve demokrasinin bozulmaması insanların mutluluk seviyesini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Happiness economics produces policies to increase the happiness of individuals and determines the factors that affect the happiness of individuals. Happiness economics examines the decisions people make by considering socioeconomic and demographic factors. It has been discovered by economists that there is a correlation between higher income and higher happiness in countries. However, the extent of these effects may vary from country to country. For this reason, it is important to investigate the relationship between happiness and economy in a broader context that includes political and social elements. In this context, the main purpose of the study is to investigate the socioeconomic factors that affect happiness and the extent of these effects for 37 OECD countries for the period 2006-2020, using scientific research methods. The results obtained in the study; While the relationship between unemployment, inequality, education and happiness is significant and negative; It shows that the relationship between per capita income, health, environmental quality, democracy and happiness is significant and positive. Therefore, while the increase in unemployment, inequality and education negatively affects happiness; Increasing per capita income, health, environmental quality and preserving democracy increase people's happiness level.