Havayolu işletmelerinde yeşil bilişim uygulamalarına yönelik durum çalışması
Case study on green information technology practice in airline companies
  1. Tez No: 858862
  2. Yazar: ŞULE KAYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Turizm, Civil Aviation, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada havayolu işletmelerinde yeşil bilişim uygulamalarına yönelik iki aşamalı bir durum çalışması amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında ilk aşamada bir havayolu işletmesindeki yöneticiler ve personel üzerine yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülüp yeşil bilişim bilgisi, farkındalığı, politikaları, yatırımları, insan kaynakları uygulamaları ve tanıtım uygulamaları saptanmıştır. Çalışmanın ikinci boyutunda ise görüşmelerden toplanan veri ışığında ve Planlı Davranış Teorisinden de destek alınarak havayolu işletmelerinde personelin yeşil bilişime yönelik davranışları ve havayolu işletmelerinin yeşil bilişim performansları ölçülmüştür. Araştırma kapsamında havayolu işletmelerinde yeşil bilişim uygulamalarının mevcut durumunu ortaya koyarak hem yönetici hem de personel açısından yeşil bilişim davranışı ve yeşil bilişim performansı en geniş haliyle ele alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulguların gelecek çalışmalara, havayolu işletmesine ve tüm havacılık paydaşlarına katkı sağladığı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yeşil Bilişim, Havayolu İşletmeleri, Sürdürülebilirlik.
Özet (Çeviri)
In this study, two-stage case study for green informatics applications in airlines is aimed. For this purpose, in the first stage, semi-structured interviews were conducted on managers and personnel in an airline company. In the interviews, green informatics knowledge, awareness, policies, investments, human resources practices and promotional practices were determined. In the second dimension of the study, in the light of the data collected from the interviews and with the support of the Planned Behavior Theory, the green informatics behaviors of the airline companies and the green informatics performances of the airline companies were measured. Within the scope of the research, green informatics behavior and green informatics performance were discussed in the broadest form in terms of both managers and personnel by revealing the current status of green informatics applications in airlines. It is thought that the findings obtained from the study will contribute to future studies, the airline company and all aviation stakeholders. KEYWORDS: Green Information Technology, Airline Companies, Sustainability.