Spor ergonomisinin spor yaralanmalarında ve spor sakatlanmalarındaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 85886
  2. Yazar: İBRAHİM SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Spor, Accidents, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada spor sakatlanmalannın oluşumları ve içerikleri detaylı olarak incelenmiştir. Spor yaralanmalarına zemin hazırlayan ve etken olan faktörler araştırılmıştır. Bu etkenler ergonomik açıdan ele alınarak, spor ergonomisinin özellikle spor yaralanmalarım önlemede ve sporcuyu sakatlıklardan uzak tutmaktaki önemi belirtilmiştir. Bununla birlikte sakatlanmalara yol açabilecek durumlar ergonomik yaklaşımlarla değerlendirilmiş ve spor ergonomisinin, spor yaralanmalarım önlemedeki tartışılmaz rolü bir kez daha vurgulanmıştır. Bilim Kodu : Fen Bilimleri Enstitüsü Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Spor Yaralanmaları. Sayfa Adedi : 91 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa Kurt
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The sport injuries and the factors which affect the sport injuries has been investigated. These factors has been searched and considered in the ergonomic criterias. This point of wiev has been noticed related to the sport injuries. The importance of sport ergonomic to prevent sport injuries has been mentioned. Science Code : Institute Of Science And Technology Key Words : Ergonomic, Sport injuries. Page Number : 91 Adviser : Doç. Dr. Mustafa Kurt