Hemşirelik Öğrencilerinin Subkutan Enjeksiyon Uygulama Alan Komplikasyonlarını Tanılamasına İlişkin Bilgi ve Becerilerinde İki Farklı Simülasyon Kullanımının Etkisinin İncelenmesi
Investigation of the Effect of Using Two Different Simulations on the Knowledge and Skills of Nursing Students in Diagnosing Subcutaneous Injection Application Area Complications
  1. Tez No: 858898
  2. Yazar: BUSE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜROL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma randomize kontrollü desende, 2022-2023 Bahar yarıyılında 28.05.2023-15.06.2023 tarihleri arasında hemşirelik birinci sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini çalışma grubunda 45, kontrol grubunda 42 öğrenci olmak üzere toplam 87 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubundaki öğrenciler mulaj kullanılarak oluşturulmuş orta gerçeklikli simülasyon eğitimi almış, kontrol grubundaki öğrenciler ise senaryo destekli düşük gerçeklikli simülasyon yöntemini kullanmışlardır. Bu çalışmada öğrencilerden“Subkutan Enjeksiyon Uygulamaya Yönelik Bilgi Formu”,“Subkutan Enjeksiyon Uygulama Alan Komplikasyonlarını Tanılama Formunu”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ni doldurması istenmiştir. İki farklı simülasyon çalışması sonrasında hem çalışma hem de kontrol grubu öğrencilerine son test uygulanmış, ardından öğrenciler Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınav'a alınarak simülasyon eğitiminin etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler sonucunda, hemşirelik eğitiminde kullanılan iki farklı simülasyon yönteminin subkutan enjeksiyon uygulamaya yönelik bilgi puanı ve subkutan enjeksiyon alan komplikasyonlarını tanılama puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmadığı belirlenmiştir. Çalışma grubundaki öğrencilerin uygulama sonrası memnuniyet ve özgüven düzeylerinin ön test puanlarına göre daha yüksek olduğu, öğrencilerin uygulama sonrası Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınav puanlarının kontrol grubundaki öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlara göre H1, H2 ve H3 hipotezlerimiz reddedilmekte, H4 hipotezlerimiz ise kabul edilmektedir. Sonuç olarak, bu tez, subkutan enjeksiyonlarla ilişkili komplikasyonların ayrıntılı bir analizini ve simülasyon tabanlı öğrenmenin hemşirelik öğrencilerinin beceri ve bilgileri üzerindeki etkisini sunarak hemşirelik eğitimi alanına katkıda bulunmaktadır. Bulgular, eğitim stratejilerini bilgilendirerek ve hemşirelik müfredatında etkili öğrenme yaklaşımlarını teşvik ederek klinik pratik ve hasta bakımını geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomised controlled design with first year nursing students between 28.05.2023-15.06.2023 in the spring semester of 2022-2023. The sample of the study consisted of 45 students in the study group and 42 students in the control group, totalling 87 students. The students in the study group received medium- fidelity simulation training using mulaj, while the students in the control group used the scenario-supported low- fidelity simulation method. In this study, students were asked to fill out the“Information Form for Subcutaneous Injection Application”,“Subcutaneous Injection Application Field Complications Diagnosis Form”,“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning”. After two different simulation studies, a post-test was administered to both the study and control group students, and then the effectiveness of the simulation training was evaluated by taking the Objective Structured Clinical Examination. As a result of the data obtained as a result of the research, it was determined that the two different simulation methods used in nursing education did not make a statistically significant difference on the knowledge score for subcutaneous injection administration and the diagnosis of subcutaneous injection site complications. It was determined that the satisfaction and self-confidence levels of the students in the study group after the application were higher than the pre-test scores, and the Objective Structured Clinical Examination scores of the students after the application were statistically significantly higher than the students in the control group. According to these results, H1, H2 and H3 hypotheses are rejected and H4 hypotheses are accepted. In conclusion, this thesis contributes to the field of nursing education by providing a detailed analysis of complications associated with subcutaneous injections and the impact of simulation-based learning on nursing students' skills and knowledge. The findings aim to improve clinical practice and patient care by informing educational strategies and promoting effective learning approaches in the nursing curriculum.