Otonom bir tarım robotunun dijital ikiz ve artırılmış gerçeklikle modellenmesi
Modelling of an autonomous agricultural robot with digital twin and augmented reality
  1. Tez No: 858897
  2. Yazar: ONUR ÜÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüz teknolojik imkanları göz önüne alındığında, her türlü üretimin önizlemesi ve simülasyonu yapılarak kaynak kullanımı optimum düzeyde sağlanmaktadır. Endüstri 4.0 ile ortaya çıkan dijitalleşme ve cihazların internet aracılığıyla birbirleri arasında etkileşimi ile birlikte pek çok ürün uzaktan erişim olanağına kavuşmakta ve üretim kapasitesi artırılmaktadır. Modellemeye dayalı üretim anlayışında Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), analiz ve simülasyon programları; uzay, sanayi ve tarımsal üretimin vazgeçilmez unsurları haline gelmekte ve diğer birçok sektörde kullanılmaktadır. Dijital İkiz(DT) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) ile simülasyon ve uzaktan operasyon olanakları, yeni bir üretim yaklaşımının ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır. Gerek uzaktan operasyon kabiliyetlerinin artması, gerekse öngörülemeyen koşulların bilimsel verilerle simüle edilmesi, kayıpların her alanda en aza indirgenmesine ve bilinmeyene dair öngörü sahibi olunmasına imkan sağlamaktadır. Tehlike arz eden ya da insanın yaşayamayacağı koşullarda, Otonom Mobil Robotlar (AMR) ve Otonom Güdümlü Araçlar (AGV) her geçen gün daha karmaşık görevleri yerine getirerek insan yaşantısına ve bilimsel ilerlemeye destek olmaktadır. Tarımsal üretimin en önemli girdileri olan yakıt, gübre, tohum gibi maliyetlerin dijital ortamlarda simüle edilerek optimum ekonomik koşulların yaratılması Dijital İkiz (DT) modelleriyle mümkün kılınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In light of today's technological capabilities, the preview and simulation of all kinds of production are carried out to optimize resource usage. With the digitization brought by Industry 4.0 and the interaction between devices through the internet, many products gain remote accessibility, leading to an increase in production capacity. In the model-based production approach, Computer-Aided Design (CAD), analysis, and simulation programs have become indispensable elements in spatial, industrial, and agricultural production, being used in various other sectors as well. Simulation and remote operation capabilities with Digital Twins (DT) and Augmented Reality (AR) accelerate the emergence of a new production approach. The increase in remote operation capabilities and the simulation of unforeseen conditions with scientific data allow minimizing losses in all areas and gaining insights into the unknown. In conditions that pose a danger or are inhospitable for humans, Autonomous Mobile Robots (AMR) and Autonomous Guided Vehicles (AGV) support human life and scientific progress by performing increasingly complex tasks. The simulation of essential inputs in agricultural production, such as fuel, fertilizer, and seeds, in digital environments, enables the creation of optimal economic conditions through Digital Twin (DT) models.