Bir asfalt üretim tesisi üretim bölümünün iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of an asphalt production facility production department in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 858907
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kayseri lokasyonunda yer alan Talas Belediyesi'ne ait bir asfalt üretim firmasındaki tehlike kaynakları ve olası riskler tespit edilmeye çalışılmış ve iş sağlığı ve güvenliği açısından gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Asfalt üretim tesisi üretim bölümündeki 21 adet bölgede yapılan tehlike ve riskler L Tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiş, kontrol önlemleri ile risk seviyeleri kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Asfalt üretim tesisinde 21 adet bölümde yapılan risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, 107 adet tespit edilen tehlike kaynaklarında meydana gelebilecek risklerden 84 adetinin“Önemli Seviye”, 23 adetinin ise“Orta Seviye”risk derecesinde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda asfalt üretim tesislerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli sınıfta yer aldığı görülmektedir. Asfalt üretim tesislerinde gerekli önlemlerin alınması durumunda toplam 21 adet bölümden“Önemli”risk derecesine sahip olanlarından 14 tanesinde, geriye kalan 7 adet bölümden ise“Orta Seviye”risk derecesine sahip 3 tanesinde yaklaşık %50 oranında iyileşme olduğu görülmüştür. Bu durum asfalt plent tesislerindeki tehlike kaynakları için belirtilen önlemlerin ne kadar önemli olduğunu ve bu önlemlerin alınması durumunda risk derecelerinde ne derece iyileştirme olabileceğini de açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The sources of danger and possible risks in an asphalt production company belonging to Talas Municipality located in Kayseri were tried to be identified and necessary evaluations were made in terms of occupational health and safety. 21 regional hazards and risks in the asphalt production production department were evaluated with the L-Type Matrix method, and the control measures and precautions that needed to be taken to bring the risk levels to acceptable levels. According to the risk assessment made in 21 sections of the asphalt production model, it was determined that 84 of the 107 identified hazards were at the“Significant Level”risk level and 23 of them were at the“Medium Level”risk level. The data obtained shows that asphalt production facilities are in the hazardous class in terms of occupational health and safety. If the necessary precautions are taken in asphalt production facilities, an improvement of approximately 50% is observed in 14 of the 21 sections with a“Significant”risk level, and in 3 of the remaining 7 sections with a“Medium Level”risk level. This situation clearly shows how important the precautions specified for the sources of danger are in asphalt plant facilities and to what extent the risk levels can be worked on if these precautions are taken.