Kayseri Çinko-Kurşun Üretim Tesisi atıklarının bitümlü sıcak karışımlarda kullanımı
The use of Kayseri Zinc-Lead Production Institution waste materials in hot mix asphalt
  1. Tez No: 346231
  2. Yazar: SELİM BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yüksek lisans tez çalışması olarak sunulan bu çalışmada Kayseri Çinko - Kurşun üretim tesisi atıkları bitümlü sıcak karışımlarda kullanılmıştır. Atık malzeme, sıcak karışım binder tabakasında belirli oranlarda karıştırılarak denenmiş olup Karayolları Teknik Şartnamesinde belirtilen şartname limitleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Marshall yöntemi kullanılarak yapılan deneysel çalışmalarda kaba agrega olarak Sergenkaya Taş Ocağından temin edilen kalker kullanılmıştır. İnce agrega olarak ise ÇİNKOM A.Ş. den getirilen atık cüruf ve yine Sergankaya Taş Ocağından getirilen kalker kullanılmıştır. Marshall yöntemine göre Marshall briketleri laboratuar şartlarında üretilmiş olup sonuçlar değerlendirilerek optimum bitüm miktarı ve maksimum stabiliteyi veren karışım oranları tespit edilmiştir. Cüruf katkısız Marshall briketlerine uygulanan Marshall deneyi, ÇİNKOM A.Ş. cürufu katkılı briketlerle karşılaştırılarak, farklı bitüm ve cüruf ilavesinin bitümlü sıcak karışım binder tabakasında meydana getirdiği olumlu ve olumsuz etkiler araştırılmıştır. Belirli oranlarda kullanılan cürufun asfalt betonunun bazı parametrelerini pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Deneysel çalışmalar göz önüne alınarak hazırlanan iyi bir dizaynla atık halde bulunan cüruf ekonomiye kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis Kayseri Zinc ? Lead production institution waste materials are used in hot mix asphalt. Waste slag was experienced in hot mix binder course by mixing at certain amounts and it was evaluated considering the technical specification for Turkish highways. In experimental studies which were carried out using Marshall method lime stone which was provided from Sergenkaya quarry as coarse aggregate. As fine aggregate lime stone which was brought from Sergenkaya quarry and slag which was brought from CINKOM was used. Marshall briquettes were fabricated in the laboratory according to Marshall method, results were evaluated and mixture ratios which gave maximum stability and optimum bitumen ratio were identified. By comparing Marshall experiment which was applied to Marshall briquettes that don?t include slag with CINKOM slag additive briquttes, positive and negative effects that different bitumen and slag addition create on hot mix asphalt binder course were searched. It is seen that slag which is used in certain ratio affects some parameters of asphalt concrete positively. With a good design which is prepared considering the experimental studies above both construction costs can be reduced bringing waste materials in economy and this waste material? s visual deformity and distortion that it gives to the environment can be reduced.