Sanal manipülatiflerle desteklenmiş öz düzenleme stratejisine dayalı öğretimin 7. sınıf oran-orantı konusunda öğrencilerin problem çözme performanslarına ve akıl yürütme becerilerine etkisi
The effect of teaching based on self regulation strategy supported with virtual manipulatives on the problem-solving performance and reasoning skills of 7th grade students on ratio-proportion
- Tez No: 858909
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik dersinde sanal manipülatiflerle desteklenmiş öz düzenleme stratejisine dayalı öğretimin 7. sınıf öğrencilerinin oran-orantı konusunda problem çözme performanslarına ve akıl yürütme becerilerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda karma yöntem tercih edilmiştir. Karma yöntem araştırmalarından açıklayıcı sıralı desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel araştırma desenlerinden biri olan ön test-son test yarı deneysel desen, nitel boyutunda durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yer alan çalışma grubu, 2022-2023 öğretim yılı bahar döneminde Doğu Anadolu bölgesinde bulunan orta büyüklükteki bir ilde, iki farklı devlet okulunda öğrenim görmekte olan ortaokul 7. sınıf düzeyinde 62 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma gruplarının belirleneceği okulların seçiminde uygun örnekleme kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda veriler deneysel işlemin gerçekleştirildiği deney grubu-1 ve deney grubu-2'de yer alan yedi öğrenciden alınmıştır. Araştırmanın nicel verileri orantısal akıl yürütme beceri testi, problem çözme performans testi, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kazanım yeterliliği izleme formu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler t-testi, ANCOVA, Mann Whitney-U testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, korelasyon analizi, Cohen's d etki büyüklüğü değerleri ile istatistiksel olarak SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise; içerik analizi yardımıyla çözümlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre öz düzenleme stratejileriyle desteklenen öğretim yönteminin öğrencilerin problem çözme ve orantısal akıl yürütme beceri düzeyleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca, orantısal akıl yürütme becerisi arttıkça problem çözme performansının da arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Nitel veriler incelendiğinde sanal manipülatiflerle desteklenmiş öz düzenleme stratejisine dayalı öğretim etkinlikleri problem çözme performanslarına ve akıl yürütme becerilerine katkı açısından faydalı görülmüştür. Ulaşılan sonuçlar ile ilgili konu alanına yönelik araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of teaching based on self regulation strategy supported by virtual manipulatives on 7th grade students' problem solving performances and reasoning skills in the subject of ratio-proportion. For this purpose, mixed method was preferred. Explanatory sequential design was utilized from mixed method research. In the quantitative dimension of the study, pretest-posttest quasi-experimental design, one of the experimental research designs, and in the qualitative dimension, case study design was used. The study group in the quantitative dimension of the study consisted of 62 7th grade middle school students studying in two different public schools in a medium-sized province in the Eastern Anatolia region in the spring semester of the 2022-2023 academic year. Convenient sampling was used in the selection of the schools where the study groups were to be determined. In the qualitative dimension of the study, data were collected from seven students in experimental group-1 and experimental group-2 where the experimental process was carried out. The quantitative data of the study were collected through a proportional reasoning skills test, a problem solving performance test, a semi-structured interview form, and a gain proficiency monitoring form. The quantitative data obtained in the study were statistically analyzed with t-test, ANCOVA, Mann Whitney-U test, Wilcoxon signed-rank test, correlation analysis, Cohen's d effect size values through SPSS package program. Qualitative data of the study were analyzed with the help of content analysis. According to the results of the study, it can be said that the teaching method supported by self regulation strategies has a positive effect on students' problem solving and proportional reasoning skill levels. In addition, it was concluded that as proportional reasoning skills increased, problem solving performance also increased. When qualitative data were analyzed, teaching activities based on self regulation strategy supported by virtual manipulatives were found to be beneficial in terms of contributing to problem solving performances and reasoning skills. With the results obtained, suggestions were presented to researchers and practitioners in the related subject area.